Aktivní dovolená

Aktivní dovolená

Katalog - Aktivní dovolená

Liberecký kraj je díky své poloze, přírodním podmínkám, rozmanitosti krajiny a dopravní dostupnosti jedinečnou destinací pro aktivní dovolenou pro všechny věkové kategorie v průběhu celého roku.

Letní sezóna
Letní sezóna je vhodným obdobím především pro pěší turistiku a cykloturistiku. V kraji je nyní vyznačeno 138 cyklotras různé náročnosti o celkové délce 2 230 km. Pro rekreační cykloturisty a rodiny s dětmi bude tím správným místem aktivního odpočinku mírně zvlněná krajina Máchova kraje a Českého ráje. Zdatní cyklisté naopak uvítají horské trasy vedoucí přes vrcholky Krkonoš, Jizerských a Lužických hor. Již samotné názvy některých tras napovídají, že v Libereckém kraji si vybere opravdu každý - Pašerácká, Generálská, Slunečná, Pohodová, Zahřívací nebo Časovka. Na krásné výhledy a nenáročné dlouhé jízdy do údolí lákají dlouhé sjezdy v Krkonoších. Jizerské hory v oblasti nejvyšší hory Smrk nabízejí první singltrekovou stezku v republice, která kopíruje stávající pěšiny a je určena pro rekreační terénní cyklistiku. Pro cyklisty je v Libereckém kraji připravena nabídka přepravy kol v cyklobusech, které vás pohodlně přiblíží k vašemu cíli.

Velmi oblíbenou letní aktivitou je pěší a horská turistika. Turisté mohou využít husté sítě značených tras. České turistické značení je ve světě pojmem, jde o desítkami let prověřený systém jednotný pro celou Českou republiku. V Jizerských horách byl realizován projekt „Jizerská magistrála pro pěší“, jehož smyslem bylo zvýšit komfort pohybu pro pěší turisty a zároveň zpřístupnit málo známá místa těchto hor. Krkonoše nabízejí túry s krásnými výhledy, množstvím vodopádů a krajinu s vysokohorským rázem. Milovníci pěší turistiky by určitě neměli vynechat návštěvu Českého ráje s pískovcovými skalními městy a množstvím zámků a hradů.

Příznivci in line bruslí najdou v Libereckém kraji široký výběr tras určených pro bruslaře. Na Českolipsku jsou to například nová cyklostezka Varhany nebo trasy vedoucí podél řeky Ploučnice.

Také pro horolezce je v Libereckém kraji připravena opravdu bohatá nabídka. Bude těžké se rozhodnout, zda dát přednost známým pískovcovým skalám v oblasti Hruboskalska, Prachovských a Suchých skal nebo se vydat do tajemných žulových zákoutí Jizerských hor. Při nepřízni počasí můžete využít umělé lezecké stěny.

Mezi oblíbené letní aktivity patří adrenalinové zážitky. Lanová centra v Harrachově, Heřmanicích v Podještědí, Nové Vsi nebo na Malé Skále nabízejí různě obtížné lanové překážky a atrakce pro dospělé i děti. Chcete-li si vyzkoušet jízdu na bobové dráze, vypravte se do Janova nad Nisou nebo Harrachova, nebo zkuste bobovou dráhu nedaleko Liberce, na Javorníku. Paragliding, tandemové seskoky, powerkiting, vyhlídkové lety, rafting jsou další z aktivit, jimiž lze zatraktivnit pobyt v Libereckém kraji.

Aktivní pohyb v přírodě lze také doplnit koupáním v přírodních koupalištích i krytých bazénech, rybařením, jízdou na koni, hraním golfu či tenisu. Výborné podmínky pro dovolenou u vody a také vodní sporty nabízí Máchovo jezero, Kristýna nebo Hamr na Jezeře. Liberecký kraj se může pochlubit sedmi golfovými hřišti s nabídkou pro úplné začátečníky i profesionální hráče.

Zimní sezóna
Liberecký kraj je díky svému převážně hornatému charakteru předurčen pro zimní sporty. Horské oblasti Krkonoš, Jizerských hor, Ještědského hřebenu a Lužických hor nabízejí svým návštěvníkům řadu možností, jak zde aktivně strávit zimní dovolenou.

Krkonoše, nejvyšší pohoří České republiky, patří k nejnavštěvovanější lyžařské lokalitě. Vyznavači sjezdového lyžování a snowboardingu ocení širokou nabídku kvalitně upravených sjezdovek a moderně vybavených krkonošských skiareálů ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou, Rokytnici nad Jizerou či Harrachově. Na ty, kteří dávají přednost běžeckému lyžování, čekají v Krkonoších stovky kilometrů upravovaných tratí. Snowtubing, bobová a sáňkařská dráha, sněžné skútry, psí spřežení - i to patří k zimní nabídce. Kvalitu krkonošských středisek potvrzuje pořádání Světového poháru v letech na lyžích, kterého se na můstcích v Harrachově každoročně účastní světová skokanská elita.

Jizerské hory jsou vyhledávanou lokalitou příznivců především klasického lyžování. Pro lyžaře je tu k dispozici přes 170 km upravovaných lyžařských tratí pro klasiku i bruslení. Jedna z nejoblíbenějších běžeckých tras České republiky, Jizerská magistrála, má 23 nástupních míst a její tratě vás zavedou do všech koutů hor, k přírodním rezervacím, rozhlednám či přehradám. V Jizerských horách se již od roku 1968 koná mezinárodní dálkový běh “Jizerská padesátka“, který je součástí světové ligy dálkových běhů Worldloppet. Jizerské hory nejsou jen rájem běžkařů, vítáni jsou i sjezdaři a snowboardisté. Tanvaldský Špičák, Rejdice, Bedřichov či Janov nad Nisou jsou jen některá z lyžařských středisek Jizerských hor, která nabízejí sjezdové tratě pro začátečníky i zkušené lyžaře. V Bedřichově si lze vyzkoušet jízdu na sněhu v kajaku či raftu nebo na prkně za létajícím drakem, tzv. snowkiting.

Kromě Jizerských hor a Krkonoš nabízejí kvalitní podmínky pro lyžování také Lužické hory. Najdete zde upravované lyžařské trasy na Polevsku a také několik lyžařských areálů, např. na Jedlové hoře, v Horní Světlé nebo Polevsku. Tyto sjezdovky jsou svou nenáročností vhodné spíše pro začátečníky a děti. Pro náročnější sjezdaře jsou připraveny sjezdovky na Ještědu a přilehlém Černém vrchu. Zdejší ski areál poskytuje všem milovníkům sjezdování kromě sjezdových tratí různé náročnosti, lanovek a večerního lyžování, také dětský vlek a lyžařskou školu.

V zimní sezóně v Krkonoších a v Jizerských horách můžete samozřejmě využívat skibusů, které vás dopraví do horských středisek.

Liberecký kraj má své specifikum v podobě lyžařských areálů přímo ve městech. Liberec se může pochlubit moderním lyžařským areálem ve Vesci, který se spolu se skokanským areálem na Ještědu stal dějištěm Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009, Zimní olympiády dětí a mládeže v roce 2010 či tzv. malé olympijské hry evropských dorostenců EYOWF 2011. Areál Břízky v Jablonci nad Nisou nabízí upravené lyžařské tratě včetně osvětleného kolečka pro večerní lyžování. Nedaleko Liberce, v obci Jeřmanice byl v roce 2010 vybudován nový sportovní areál. Kromě bobové dráhy zde najdete čtyřsedačkovou lanovku, sjezdovku vhodnou i pro začátečníky, snowpark a také skikrossovou trať.

Vedle snadno dostupných lyžařských areálů najdeme v jednotlivých městech Libereckého kraje také možnosti bruslení na zimních stadionech a také zamrzlých vodních plochách. Zimní stadiony v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Lomnici nad Popelkou poskytují kromě pravidelného veřejného bruslení také půjčování bruslí, školy bruslení a hokeje.

ikona souboruText k vytištění - PDF

28.3.2010 22:35:31 | přečteno 326483x | solcova
28.3.2010 22:35:31 | přečteno 326483x | solcova
 
Copyright © 2008 | Krajský úřad Libereckého kraje | Správce informačního systému Compedium, s.r.o. Liberec | foto: M. Drahoňovský, D. Balogh
Editorial  |  Aktuality  |  Projekty v cestovním ruchu  |  Datový sklad  |  Ocenění  |  Podpořte nás  |  Barevná dovolená  |  Bedekr
Regionální certifikace  |  Napište nám  |  Napište nám  |  Mapa webu  |  Prohlášení o přístupnosti
www.rada-severovychod.cz
load