Českolipsko

Českolipsko

Oblast Českolipska patří k vyhledávaným rekreačním oblastem především díky rozmanitosti krajiny. Přitahuje příznivce turistiky, cykloturistiky i milovníky historie. Ráz krajiny dotvářejí zejména rybníky, z nichž nejznámější a největší je Máchovo jezero, dále Hamerský rybník a také Holanské rybníky. Množství hradů a zámků vypovídá o bohaté historii tohoto kraje. Region Českolipsko tvoří turistické oblasti Máchův kraj, České středohoří, oblast Lužické hory, Ještědský hřbet a Podještědí.

Českolipsko se vyznačuje atraktivním územím s přírodním bohatstvím, řadou skalních útvarů, množstvím kulturně historických objektů, církevních památek, starou lidovou architekturou, ale také hustou sítí značených cyklotras a turistických cest.

Máchův kraj je vyhledávanou oblastí především v letních měsících. Svým návštěvníkům může nabídnout největší a také nejznámější rybník Libereckého kraje, Máchovo jezero, které každoročně poskytuje osvěžení a rekreaci tisícům návštěvníků. V jeho okolí vedou četné turistické trasy i cyklotrasy. Nejznámějšími rekreačními středisky této oblasti jsou Doksy a Staré Splavy, které jsou výchozím bodem pro výlety za turistickými zajímavostmi jak do nejbližšího okolí, tak i ke vzdálenějším místům. Oblast bývalého vojenského prostoru Ralsko je oblíbeným místem především pro cyklisty a také in-line bruslaře. Také pohoří Lužických hor s nejvyšší horou Luž skýtá řadu možností pro pěší turisty i cykloturisty. Značené turistické trasy a cyklotrasy vás dovedou například do Jiřetína pod Jedlovou, kde se nachází zřícenina hradu Tolštejn a Křížová hora s křížovou cestou. Z hradů a zámků v Lužických horách stojí jistě za návštěvu skalní hrad Sloup, Grabštejn a Lemberk. Krásné výhledy do kraje vás čekají na rozhledně Jedlová nebo z vrcholů Klíč a Luž.

Oblast v okolí Ještědu a Ještědského hřbetu nabízí velmi dobré podmínky pro všechny druhy zimních sportů. V zimních měsících mohou návštěvníci Českolipska také vyzkoušet běžecké tratě v oblasti okolo Krompachu. Tratě jsou upravovány až do sousedního Saska. Neobvyklou zimní aktivitou může být bruslení na zamrzlém Máchově jezeře.

Návštěvníci Českolipska mají také možnost navštívit kulturní a historické objekty. Dominantou Máchova kraje je zřícenina hradu Bezděz, který nechal ve 13. století vybudovat Přemysl Otakar II. Další zajímavostí a jedinečností Českolipska jsou vesnické památkové rezervace a zóny. K nejhezčím patří Lhota, Rané, Žďár nebo Vojetín. Po jedinečných sakrálních stavbách regionu vás provede turistická Poutní cesta Českolipskem. Mezi osm unikátních poutních míst patří například Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí a nebo Augustiniánský klášter v České Lípě, který je zároveň sídlem Vlastivědného muzea a galerie.

Českolipsko je světově proslulé svým sklářstvím, s jehož historií a také současností se můžete seznámit v muzeích v Novém Boru a Kamenickém Šenově, a také přímo ve sklářských dílnách.

Kraj pod Bezdězem učaroval a stal se inspirací nejen známému romantickému básníkovi Karlu Hynku Máchovi, ale také spisovatelce Karolíně Světlé, které je věnována expozice v muzeu v České Lípě. Český Dub je spjat s osobností Bedřicha Smetany, který věnoval kraji pod Ještědem operu Hubička.

Region Českolipska nabízí svým návštěvníků pestrou nabídku ubytovacích zařízení, najdete zde kempy, chaty, chalupy, penziony a také hotely všech kategorií. Více se o možnostech ubytování a také tipech na výlet dozvíte v informačních centrech Českolipska, například v České Lípě, Novém Boru, Chrastavě a Doksech.

ikona souboruText k vytištění - PDF

Českolipsko

Ralsko

Ralsko

 
Máchovo jezero

Máchovo jezero

 
Malý a Velký Bezděz

Malý a Velký Bezděz

 
Klíč

Klíč

 
Zimní Lužické hory

Zimní Lužické hory

 
 
14.1.2010 9:27:40 | přečteno 13712x | solcova
 
Copyright © 2008 | Krajský úřad Libereckého kraje | Správce informačního systému Compedium, s.r.o. Liberec | foto: M. Drahoňovský, D. Balogh
Editorial  |  Aktuality  |  Projekty v cestovním ruchu  |  Datový sklad  |  Ocenění  |  Podpořte nás  |  Barevná dovolená  |  Bedekr
Regionální certifikace  |  Napište nám  |  Napište nám  |  Mapa webu  |  Prohlášení o přístupnosti
www.rada-severovychod.cz
load