Jizerské hory pojmenované podle řeky Jizery, která zde pramení, jsou nejseverněji položeným pohořím České republiky, kterým prochází česko-polská hranice. Na západě navazují na hory Lužické, na východě pak plynule přecházejí v Krkonoše. Nejvyšším vrcholem české části Jizerských hor je hora Smrk (1 124 m n. m.).
Chráněná krajinná oblast Jizerské hory byla vyhlášena roku 1967, čímž se řadí mezi nejstarší chráněná území v České republice. Pro Jizerské hory jsou charakteristické rašelinné horské louky, rašeliniště a jizerskohorské bučiny.
Náhorní planina Jizerských hor je protkána desítkami kilometrů značených turistických cest a cyklostezek, které spojují nejzajímavější místa celé oblasti (Jizerku, Smědavu, Kristiánov, Novou Louku aj.) a lákají tak k výletům nejen pěší a cyklisty, ale i vozíčkáře a rodiny s dětmi v kočárcích. Nové Město pod Smrkem a Lázně Libverda se od minulého roku mohou pyšnit novinkou, v České republice ojedinělým singltrekem
Zimní Jizerské hory nabízejí jeden z nejstarších a nejvyhledávanějších lyžařských běžeckých okruhů a dějiště slavné Jizerské padesátky, Jizerskou magistrálu. Chlubí se 170 km upravovaných tratí. Reliéf hor a 23 nástupních míst (například Bedřichov, Janov nad Nisou - Hrabětice nebo Smědava,) umožňují pohodlné lyžování mírně zvlněným terénem. Příznivci sjezdového lyžování se mohou realizovat hned v několika střediscích. K nejznámějším skiareálům patří Tanvaldský Špičák, Bedřichov a Severák.
Další turisty vyhledávanou atraktivitou, zejména v letní sezóně, jsou bezesporu jizerskohorské rozhledny, skýtající krásné výhledy do širokého okolí. Mezi nejnavštěvovanější patří Černá studnice, Královka, Smrk, ale i nově postavené rozhledny, jako jsou Nisanka u Nové Vsi nad Nisou a Císařský kámen nad obcí Rádlo.
Region Jizerské hory tvoří čtyři podregiony: Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko. Každý z nich skýtá ojedinělé a pro něho typické turistické cíle.
Liberecko, v čele s krajským městem Libercem, nabízí široké možnosti kulturního a sportovního vyžití. Mezi nejoblíbenější cíle zejména pro rodiny s dětmi patří zábavní centrum v Liberci, ZOO a botanická zahrada. Dominantou města je vrchol Ještěd se stejnojmennou stavbou hotelu a televizního vysílače, ke které se mohou návštěvníci dostat lanovou dráhou. Široké adrenalinové a sportovní vyžití naleznete v sportovním areálu Ještěd s bike parkem v jeho těsné blízkosti. Nedaleko Liberce, v obci Jeřmanice byl v roce 2010 vybudován sportovní areál. Kromě bobové dráhy zde najdete čtyřsedačkovou lanovku, sjezdovku vhodnou i pro začátečníky, snowpark a také skikrossovou trať.
S nádechem sklářské tradice představuje Jablonecko své Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, turista má možnost navštívit některou z mnoha sklářských firem či zakoupit typický suvenýr. Oblíbenou atrakcí pro rodiny s dětmi je bobová dráha v Janově nad Nisou nebo jablonecká přehrada s možností koupání v letních měsících.
Severní stranou Jizerských hor je Frýdlantsko. Hrad a zámek Frýdlant, stojící nad stejnojmenným městem, připomíná bohatou historii regionu. Dalším oblíbeným turistickým cílem tohoto koutu Jizerských hor je malebné a klidné lázeňské městečko Lázně Libverda s minerálními prameny a známou výletní restaurací Obří sud. Na úpatí Jizerských hor se v obci Hejnice nachází významné poutní místo, barokní bazilika Navštívení Panny Marie s klášterem. Staré hrázděné stavby a novodobé větrné mlýny jsou pro Frýdlantsko také typické.
Na opačné straně Jizerských hor leží Tandvaldsko, které provází návštěvníky svým atraktivním územím prostřednictvím ozubnicové trati, tzv. „zubačky“. Trať vede z Tanvaldu přes Kořenov do Harrachova a brzy bude zprovozněna až na území sousedního Polska. Posledním střípkem vypovídajícím o historii a životě v Jizerských horách je návštěva osady Jizerka.