Zoologická zahrada Děčín

ZOO Děčín

České Švýcarsko

Žižkova 1286/15
Děčín, 405 02

Telefon: +420 412 531 164
E-mail: info@zoodecin.cz
Web: www.zoodecin.cz

Zoologická zahrada byla otevřena na jaře roku 1949. Založena však byla již o rok dříve. Vznikla z iniciativy skupiny milovníků zvířat, kterou kolem sebe soustředil podmokelský obchodník a zoolog Ludvík Grác.

Zoo Děčín – něco málo z historie

Zřízení zoo předcházelo podání návrhu na městský národní výbor. Návrh byl přijat a děčínští občané se s nadšením pustili do budování. Vše se stavělo převážně brigádnicky, mnohdy ale chyběly finanční prostředky a také zkušenosti. V době vzniku děčínské zoo totiž byly v Československu jen čtyři zoologické zahrady, pouze dvě z nich pak byly založeny už před válkou.

Pro zoo byla původně vyměřena plocha zhruba 8 ha, při vzniku ale byly využity jen 2 ha. V prvých letech existence zoo bylo chováno přibližně 50 druhů zvířat. Nejpočetněji bylo zastoupeno ptactvo a drobní savci převážně z fauny Československa. Postupně se ale skladba chovaných zvířat rozšiřovala. Z nejvýznamnějších zvířat v počátcích historie zoo můžeme jmenovat například medvědy malajské, v té době jediné v naší republice, opice rhesus, paviány, medvědy hnědé, karpatské vlky, kteří se pravidelně rozmnožovali, thajvanského jelena siku z přímého importu, muflony, daňky, supa bělohlavého, bažanty, čápy, volavky a další. 

Zoo Děčín dnes

V současné době zaujímá děčínská zoo plochu 6 ha. Chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. Třebaže se od svého vzniku významně rozšířila, patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v republice.

Příjemné prostředí lesoparku je ideálním místem pro rodinný výlet. Právě na tuto cílovou skupinu se děčínská zoo v poslední době zaměřuje nejvíce. Návštěvníkům nabízí netradiční pohled do světa zvířat, ale také netradiční hry pro děti i dospělé. Na první pohled si vás jistě získají mohutní medvědi grizzly v dokonalém přírodním výběhu a svou impozantností určitě zapůsobí i pár taninů indických. U křehké vikuni byste asi neuhádli, že se díváte na zvíře s nejjemnější srstí na světě. A obří kapybary? Věřte nebo ne, jsou to vlastně příbuzné vašich domácích morčat. Na své si v Zoo Děčín přijdou i milovníci ptactva - drobní a pestře zbarvení pěvci Indonésie vám v Ptačím domě budou volně poletovat nad hlavou. Nejsou to jediní obyvatelé tohoto pavilonu, dělí se o něj se vzácnými velkými papoušky kakadu nebo se zoborožci vrásčitými.

Další obyvatelé děčínské zoo jsou: babirusa celebeská, levhart mandžuský, medvěd malajský, kočka rybářská, jeřáb mandžuský, kabar pižmový, kozorožec kavkazský, ara vojenský, vlk hřivnatý, norek evropský, mravenečník velký, prase visajanské, veverka Prévostova… 

Zoo Děčín – ráj pro děti

Zoo Děčín je rájem pro děti. K vydovádění zde mají velký dětský areál s průlezovým hradem a opičí lanovou dráhou a horolezeckou stěnou. Velkou zábavu si užijí také v dětské kontaktní zoo ale i při samotné prohlídce. Areál zoo zdobí spousta interaktivních zařízení, díky nimž mohou zoo vnímat všemi smysly. K dispozici je i několik naučných stezek. Nově je to Ptačí stezka, která hravou formou mapuje ptačí říši našich lesů, luk a polí.

Pro školní kolektivy má Zoo Děčín v nabídce několik interaktivních výukových programů. V místní ZooŠkole najdou zábavu i poučení jak žáci základních a středních škol, tak předškoláci nebo klienti ústavů sociální péče. V jednotlivých programech děti pracují se živými zvířaty, spoustou přírodnin i zvukovými nahrávkami.

Dovolená s dětmi - nabídka

ZOO Děčín pravidelně pořádá tématicky zaměřené akce pro děti všech věkových kategorií. Je zde k dispozici velké dětské hřiště, prolézačky a další.

Dovolená bez bariér - nabídka

Bezbariérový přístup pouze do některých prostor.

Školní a zájmové pobyty - nabídka

Na objednávku nabízí ZOO Děčín výukové programy pro školy.

Příloha

Otevírací doba

Březen - Duben Po - Ne 8:00 - 18:00
Květen - Srpen Po - Ne 8:00 - 19:00
Září - Říjen Po - Ne 8:00 - 18:00
Listopad - Únor Po - Ne 8:00 - 16:00

U občerstvení je pro návštěvníky wifi připojení zdarma. Do zoo není povolen vstup se psy.

Vstupné

Hlavní sezóna (květen - srpen)
Plné vstupné:100,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:60,00 CZK
Mimo sezónu (září-říjen, březen - duben)
Plné vstupné:80,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:50,00 CZK
Zimní sezóna (listopad - únor)
Plné vstupné:70,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:40,00 CZK

Popisy exponátů v cizím jazyce: angličtina, němčina
Texty v cizím jazyce: němčina
Služby a vybavení: parkoviště, občerstvení, WC, prodej upomínkových předmětů, bezbariérový přístup, dětský koutek
Specifikace pro Nisa GO: zoologická zahrada

Fotogalerie

ZOO Děčín

ZOO Děčín

 
ZOO Děčín

ZOO Děčín

 
ZOO Děčín

ZOO Děčín

 
ZOO Děčín

ZOO Děčín

 
ZOO Děčín

ZOO Děčín

 
ZOO Děčín

ZOO Děčín

 
ZOO Děčín

ZOO Děčín

 
 
 
Copyright © 2008 | Krajský úřad Libereckého kraje | Správce informačního systému Compedium, s.r.o. Liberec | foto: M. Drahoňovský, D. Balogh
, Editorial  |  Aktuality  |  Projekty v cestovním ruchu  |  Datový sklad  |  Ocenění  |  Podpořte nás  |  Barevná dovolená  |  Bedekr
Regionální certifikace  |  Napište nám  |  Napište nám  |  Mapa webu  |  Prohlášení o přístupnosti
www.rada-severovychod.cz
load