Zoologická zahrada Liberec

Bílý Tygr, autor: Jan Jirouš

Jizerské hory

Lidové sady 425/31
Liberec 1, 460 01

Telefon: +420 482 710 616, +420 482 710 617
Fax: +420 482 710 618
E-mail: info@zooliberec.cz
Web: www.zooliberec.cz

BENEFIT Program

Akceptovány slevové karty: BENEFIT Program
S kartou BENEFIT Program sleva 10% z cen vstupného. Karta platí max. pro 4 osoby. Sleva neplatí pro celoroční vstupenky.
Akceptovány slevové karty: CITYcard
Sleva ve výši 10% z ceny při nákupu celoročních vstupenek pro držitele Liberecké městské karty.
BENEFIT Program CITYcard
Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu chová přes 170 druhů zvířat o celkovém počtu více než 1500 jedinců. Pouze v ZOO Liberec můžete spatřit bílou formu tygra indického (Panthera tigris) či monumentální takiny čínské (Budorcas taxicolor bedfordi), které zahrada odchovává jako jediná v Evropě. Zcela výjimečná je rovněž jedna z nejucelenějších kolekcí dravců na starém kontinentu, v níž nechybí například orlosupi bradatí, supi hnědí i mrchožraví, orli královští, skalní, jestřábí i východní či čimanga falklandská, žlutavá a horská.

Zoo se chlubí i největší chovnou skupinou kriticky ohroženého osla somálského (Equus africanus somaliensis) v Česku, jediným chovem himálajského nahura modrého (Pseudois nayaur) v Česku, jedinou skupinou kočkodana zeleného (Chlorocebus sabaues) v Evropě i čtveřicí kriticky ohroženého filipínského jelínka sambara skvrnitého (Rusa alfredi). Mezi další návštěvnicky oblíbená zvířata patří především pandy červené, kočkovité šelmy – levharti sněžní i čínští, lvi, gepardi i rysi karpatští, sloni indičtí, žirafy Rothschildovy, zebry bezhřívé i Chapmanovy či lachtani hřivnatí a nejrůznější tropičtí živočichové.

Bílé tygry chová ZOO Liberec od roku 1994, kdy dovezla sourozenecký pár Isabellu a Columba ze Švédska. Po získání nepříbuzného samce zahrada po osmi letech odchovala tři koťata. V minulosti měli samec Paris (*2005) a samice Surya Bára (*2008) tři potomky, kteří se narodili 1. července 2012. Další dvě mláďata se narodila 25.2.2016, samička dostala jméno Maia, sameček Shankar. Bílí tygři nejsou albíni, trpí pouze nedostatkem základního barviva. Jejich hlavními identifikačními znaky jsou černobílé pruhování, modré oči, růžový čumák a stejně zbarvená bříška tlapek. Takiny čínské zoo přivezla v roce 2002 ze ZOO Peking, už po dvou letech se narodilo první mládě – samec Golda. Z dravců si největší pozornost zaslouží především orlosup bradatý, který je zapojen do projektu reintrodukce, tedy návratu do volné přírody. Od roku 2001 se takto podařilo ZOO Liberec vypustit již 12 orlosupích mláďat v italských a francouzských Alpách nebo na Pyrenejském poloostrově. V roce 2012 se zoo také podařilo jako první na světě uměle odchovat orla křiklavého (Aquila pomarina).

ZOO Liberec je také zapojena do mnoha mezinárodních projektů in-situ, tedy ochrany zvířat v jejich původních výskytištích. Spolu se ZOO Basilej tak spolupracujeme na monitoringu poslední velké skupiny osla somálského v subsaharské Eritreji, podílíme se na záchraně ohrožených endemitů na filipínských ostrovech Negros a Panay a účastníme se dlouhodobě humanitárního projektu Pomozme budoucnosti na podporu sirotků a dětí ulice v Burkině Faso. Podporujeme rovněž projekt KambaTiBaAka, který pomáhá gorilám nížinným ve Středoafrické republice i jejich domorodým stopařům z oblasti Dzanga Sangha, ochranářské projekty Snow Leopard Trust na záchranu sněžných levhartů i úsilí indonéských chovatelů o záchranu vzácného pěvce sojkovce dvoubarvého v rámci projektu Poksai.

Liberecká zoo je se svou rozlohou necelých 13 hektarů ideální pro celoroční výlety rodin s malými dětmi. Příjemné prostředí na úpatí Jizerských hor doplňují četná občerstvení i dětský koutek s kontaktní zoo, průlezkami, elektroautíčky a vláčkem. Prohlídkovou trasu zkrášlují dřevěné plastiky, které přímo v zoo vznikají při každoročních letních etnořezech.

Dovolená s dětmi - nabídka

V letní sezoně jezdí po dolní části zahrady vláček s kresbami Petra Urbana a v letní sezoně také elektroautíčka. Pro nejmenší jsou zde houpačky a prolézačky. Oblíbená je také kontaktní ZOO v dolní části zahrady, kde mají návštěvníci možnost pohladit si kozy kamerunské, mini appalosy, králíky a morčata.

Poznávací dovolená - nabídka

Liberecká ZOO nabízí zážitkové programy pro jednotlivce i skupiny.

Dovolená bez bariér - nabídka

Terén ZOO je dobře přizpůsoben pro handicapované návštěvníky i maminky s kočárky. V areálu je bezbariérové WC a půjčovna invalidních vozíků zdarma. ZTP vstup se slevou, ZTP/P vstup zdarma.

Školní a zájmové pobyty - nabídka

ZOO Liberec nabízí ekologické výukové programy s komentovanými prohlídkami. Jde o vzdělávací lekce, které tvořivou a hravou formou obohacují učivo všech stupňů škol o ekologický rozměr. ZOO také nabízí zvýhodněné školní permanentky, pedagogický dozor má vstup zdarma.

Otevírací doba

Březen Po - Ne 9:00 - 17:00
Duben Po - Ne 9:00 - 18:00
Květen Po - Ne 8:00 - 18:00
Červen - Srpen Po - Ne 8:00 - 19:00
Září Po - Ne 8:00 - 18:00
Říjen Po - Ne 9:00 - 18:00
Listopad Po - Ne 9:00 - 17:00
Prosinec - Únor Po - Ne 9:00 - 16:00

* Pokladny se uzavírají hodinu před koncem otevírací doby. * VSTUP SE PSY A DALŠÍMI DOMÁCÍMI ZVÍŘATY ZAKÁZÁN! *

Vstupné

Vstupné 1.11.-31.3.
Plné vstupné:90,00 CZK
Děti:60,00 CZK děti do 15 let
Studenti:60,00 CZK
Senioři:60,00 CZK senioři nad 65 let
Vstupné 1.4.-31.10.
Plné vstupné:120,00 CZK
Děti:70,00 CZK děti do 15 let
Studenti:70,00 CZK
Senioři:70,00 CZK senioři nad 65 let

Popisy exponátů v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, popis v Brailově písmu
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, Brailovo písmo
Restaurace - vzdálenost (m): 20
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, restaurace, WC, prodej upomínkových předmětů, bezbariérový přístup, dětský koutek
Specifikace pro Nisa GO: zoologická zahrada

Akce

12.4.2017 18:00 ZOOObjektiv

ZOO Objektiv vás pravidelně a zajímavě informuje o čerstvých novinkách a událostech v ZOO Liberec. Jde o setkání se zoology zahrady a/nebo jednotlivými chovateli a ošetřovteli. Prostor ZOO Expo se tak každou druhou středu v měsíci promění na malý promítací sál.

13.4.2017 Velikonoční zoo

Rozdání velikonočního enrichmentu do výběhů některých zvířat. Enrichment je vyroben v rámci výtvarných dílen v Lidových sadech, a to 1. 4. 2017.

22.4.2017 10:00 - 14:00 Den země + zahájení sezony

Již tradičně je Mezinárodní den země v zoologických zahradách považován za zahájení sezóny. I Zoo Liberec připravuje zajímavý program, interaktivní stanoviště, rukodělné aktivity, a to od 10.00 do 14.00 v celém areálu zahrady. Do programu bude zařazena i výstava o invazivních druzích a projekce filmu Před námi potopa, na kterou ZOO získala vysílací práva od National Geographic Channels.

Všechny akce

Fotogalerie

Bílí tygři, autor: Jan Kubánek

Bílí tygři

 
Bílí tygři, autor: ČTK - Radek Petrášek

Bílí tygři

 
Bílí tygři, autor: Jan Kubánek

Bílí tygři

 
Panda červená, autor: Jan Kubánek - Zoo Liberec

Panda červená

 
Surikaty, autor: Jan Kubánek - Zoo Liberec

Surikaty

 
žirafa, autor: Jan Kubánek - Zoo Liberec

žirafa

 
Nový vstup do ZOO Liberec, autor: ZOO Liberec

Nový vstup do ZOO Liberec

 
letecký pohled, autor: Jaroslav Kurej pro statutární město Liberec

letecký pohled

 
letecký pohled, autor: Jaroslav Kurej pro statutární město Liberec

letecký pohled

 
 
 
Copyright © 2008 | Krajský úřad Libereckého kraje | Správce informačního systému Compedium, s.r.o. Liberec | foto: M. Drahoňovský, D. Balogh
, Editorial  |  Aktuality  |  Projekty v cestovním ruchu  |  Datový sklad  |  Ocenění  |  Podpořte nás  |  Barevná dovolená  |  Bedekr
Regionální certifikace  |  Napište nám  |  Napište nám  |  Mapa webu  |  Prohlášení o přístupnosti
www.rada-severovychod.cz
load