Hrad a zámek Frýdlant

Frýdlant, 464 01

E-mail: frydlant@npu.cz, zamek.rezervace@seznam.cz
Web: www.zamek-frydlant.cz

Hrad a zámek Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice.

Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny. Historicky cenné jsou i domy před hradem. Již v roce 1800 bylo na zámku Frýdlant otevřeno první hradní a zámecké muzeum ve střední Evropě.

Expozice: Zámecká kuchyně, funkční kamna a gril, měděné a cínové nádobí. Od roku 1995 také expozice dýmek. Expozice hradního muzea je zaměřena na třicetiletou válku a osobu Albrechta z Valdštejna. Expozice Zbrojnice představuje  více než 1000 loveckých i vojenských zbraní.

Prohlídkové trasy

1. prohlídková trasa - základní

(hrad, kaple, renesanční zámek včetně podkroví, dámské a pánské pokoje, reprezentační část)

Prohlídka hradu, nejstaršího hradního muzea s galerií Gallasů a Clam-Gallasů, sbírky zbraní a části věnované Albrechtu z Valdštejna. Dále prohlídka obsahuje Vrchnostenskou kancelář, uniformy sloužících nebo  koňské postroje. Z hradu se přejde do zámku a projde se podkrovím s hostinskými pokoji, sestoupí se do dámských pokojů a dále do pánské části a reprezentačních salonů. Prohlídka je ukončena v zámecké kuchyni.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 90 minut

2. prohlídkový okruh (Zbrojnice)

V této expozici je umístěno více než tisíc zbraní, z nichž nejstarší je možné datovat do poloviny 12. století a nejmladší pocházejí z 1. světové války. Jsou tu zastoupeny zbraně chladné i palné, zbraně vojenské i lovecké.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 60 minut

Dětská prohlídka

Děti se dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán, co dělaly jeho děti nebo jak se hrady vytápěly. Projdou část hradní expozice s portréty předků a dvě nově instalované místnosti: trůnní sál a hodovní síň. Budou si moci vyzkoušet křeslo hradního pána nebo meč. Podívají se do hodovní síně, kde je nachystána hostina a uvidí hry, které se na hradech hrávaly.

- prohlídka s průvodcem, délka prohlídky cca 45 minut

Skupiny nad 20 osob mohou také využít zkrácené prohlídkové trasy:

1) Hrad + Expozice dýmek

2) Renesanční zámek s kaplí + kastelánské křídlo

Objekt je ve správě Národního památkového ústavu - územní památková správa na Sychrově.

Duben Út - Ne 9:00 - 15:30
Květen - Červen Út - Ne 9:00 - 16:00
Červenec - Srpen Út - Ne 9:00 - 16:30
Září Út - Ne 9:00 - 16:00
Říjen Út - Ne 9:00 - 15:30

Uvedené konce otevírací doby jsou časem zahájení poslední prohlídky.

1. Prohlídkový okruh - základní trasa
Plné vstupné:150,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:105,00 CZK
Rodinné vstupné:405,00 CZK Max. 2 dospělí a 3 děti
Cizojazyčný výklad:210,00 CZK
2. Prohlídkový okruh - zbrojnice
Rodinné vstupné:370,00 CZK Max. 2 dospělí a 3 děti
Cizojazyčný výklad:190,00 CZK
Renesanční zámek s kaplí a kastelánské křídlo
Děti:90,00 CZK děti do 15 let
Studenti:90,00 CZK
Senioři:90,00 CZK senioři nad 65 let
Hrad a expozice dýmek
Děti:90,00 CZK děti do 15 let
Studenti:90,00 CZK
Senioři:90,00 CZK
Dětská prohlídka
Plné vstupné:110,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:70,00 CZK

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština, holandština, francouzština
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, občerstvení, WC, prodej upomínkových předmětů

1.4.2017 9:00 - 15:30 Renesanční hodování na Frýdlantě

Zámecká kuchyň se začátkem letošní návštěvnické sezóny promění v renesanční kuchyň, ve které se budou připravovat pochoutky, které se jedly v renesanční době. V interiérech zazní dobová hudba a zámeckými pokoji se budou procházet renesanční kavalíři a dámy. Jedná se o součást prvního prohlídkového okruhu.

Všechny akce

Hrad a zámek Frýdlant - věž Indika, autor: Město Frýdlant