Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy

Klášterní 33
Jablonné v Podještědí, 471 25

Web: www.zdislava.cz

Velkorysá stavba, která dnes tvoří dominantu města.

Roku 1699 byla v Jablonném zahájena stavba klášterního kostela sv. Vavřince. Majitel panství, hrabě František Antonín Berka z Dubé, investoval veliké prostředky do velkorysé stavby, která se stala charakteristickou dominantou města. V roce 1729 byl chrám vysvěcen. O dva roky později byly do nového chrámu sv. Vavřince přeneseny ostatky Zdislavy z Lemberka. V roce 1788 postihl Jablonné ničivý požár, který zničil místní klášter i starý farní kostel. Od této doby se chrám sv. Vavřince stal farním kostelem pro Jablonné. Dne 21. května 1995 svatořečil papež Jan Pavel II. Zdislavu z Lemberka a následujícího roku 25. června byl chrámu udělen titul papežské baziliky minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy.

Při prohlídce je přístupný historický refektář, ambit kláštera s expozicí obrazů Míly Doležalové a ukázkou sakrálního umění a chrám se svou nádhernou barokní výzdobou. Při pouti, která se koná každoročně poslední sobotu v květnu, je přístupné i rozsáhlé podzemí kostela s hrobkou sv. Zdislavy a galerií s výjevy z jejího života. Tři podlaží katakomb, sahající zde až 39 m pod zem, sloužily od konce 18. století jako pohřebiště dominikánských mnichů.

Klášter dominikánů

K bazilice přiléhá dominikánský klášter, který získal dnešní barokní podobu v letech 1683-1698. Dominikáni zde působili až do josefínských reforem (1786), kdy byl klášter zrušen a stal se farou. Po 2. sv. válce se dominikáni ujali svého kláštera a přejali i farní službu. V květnu 1950 při tzv. „Akci K“ byl klášter přepaden a znovu se stal farou. Na krátký čas se dominikáni vrátili k hrobu sv. Zdislavy v roce 1969 a natrvalo roku 1990, aby vedli duchovní službu a rozvíjeli kult sv. Zdislavy.

Prostor před bazilikou doplňují sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Zdislavy z Lemberka z roku 1709. V kostelní zahradě stojí socha sv. Vincence Ferrerského z roku 1770.

Prohlídky:
Muzeum sakrálního umění (ambit)
Galerie Míly Doležalové (ambit)
Bazilika minor

Duben So - Ne 13:00 - 16:00
Květen - Září Po - Pá 9:30 - 16:00
So - Ne 13:00 - 16:00
Říjen So - Ne 13:00 - 16:00

Od listopadu do konce března provázejí v bazilice pouze předem ohlášené výpravy.

Plné vstupné:50,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:30,00 CZK
Rodinné vstupné:130,00 CZK

4.4.2017 16:30 Jarní koncert