Městské muzeum v Železném Brodě

Telefon: +420 483 389 081, +420 483 391 149
E-mail: muzeum@zelbrod.cz
Web: www.muzeumzb.cz, www.zeleznybrod.cz

Městské muzeum má dvě stálé expozice. Sklářská expozice sídlí v budově spořitelny na náměstí 3. května je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. Národopisná expozice je umístěna v největší železnobrodské roubené stavbě z roku 1807 zvané Běliště.

Se začátkem letošní návštěvnické sezóny se v úterý 3. května v Městském muzeu v Železném Brodě představí zmodernizovaná část sklářské expozice v budově muzea na náměstí 3. května. Už od 9.00 můžete navštívit sklářskou expozici a zhodnotit, jak se modernizace povedla. Slavnostní otevření expozice společně s představením Katalogu sbírky skla a bižuterie proběhne v 16.30 hodin. Při této příležitosti budete moci shlédnout výběr nejzajímavějších předmětů, které za poslední léta rozšířily naší sbírku skla a bižuterie.

Počátky muzea sahají až do 60. letech 19. století, kdy bylo zřízeno za účelem shromažďování cechovních památek a jiných předmětů převážně řemeslnického původu. Od roku 1936 sídlí muzeum v budově tzv. Klemencovska. Jedná se o původní roubený měšťanský dům z roku 1792, jehož průčelí bylo architektonicky včleněno do nově postavené budovy městské spořitelny.

Živnostenské muzeum se postupně rozšířilo na muzeum vlastivědné a v roce 1968 se specializovalo na národopis pro oblast horního Pojizeří. V roce 1998 byly národopisné sbírky přestěhovány do nově vzniklé expozice na Bělišti. Na náměstí byla vybudována expozice sklářská.

Sklářská expozice
Je umístěna na náměstí 3. května v budově zvané Klemencovsko. Je orientována na vývoj železnobrodského sklářství od 60. let 19. století, kdy nastalo nejmohutnější pronikání sklářské výroby z Jablonecka na Železnobrodsko. V galerii osobností sklářské školy jsou ukázána nejtypičtější díla jednotlivých umělců, kteří se jako pedagogové zasloužili o vzdělání a řemeslnou dovednost mladé generace. Efektní závěr sklářské expozice tvoří výstavní síň Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychové. Zde oba světově proslulí sklářští výtvarníci prezentují průřez své společné tvorby.

Národopisná expozice
Nachází se v největším roubeném stavení zvaném Běliště. Každá z devíti výstavních místností je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí. K vidění je stará školní třída, cechovní předměty, ševcovská dílna, pekařství a perníkářství, zpracování lnu, světnice domácího tkalce, součásti oděvů z poloviny 19. století, tiskařské formy, lidový nábytek a v prostorách půdy vystavené dřevěné řezané betlémy a modely měšťanských domů, které stávaly na železnobrodském náměstí.

Květen - Červen Út - Ne 9:00 - 12:00
Červenec - Srpen Út - Ne 9:00 - 12:00
Září Út - Ne 9:00 - 12:00
Říjen - Duben So - Ne 9:00 - 12:00

Výpravy se mohou telefonicky objednávat i mimo sezónu.

Plné vstupné:25,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:15,00 CZK
Rodinné vstupné:50,00 CZK
Studenti:15,00 CZK