Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Liberec, 460 01

E-mail: info@saldovo-divadlo.cz
Web: www.saldovo-divadlo.cz, www.evstupenka.cz

Historie divadelní budovy dnešního Divadla F. X. Šaldy se začala psát krátce poté, co Soukenické divadlo v roce 1879 ze záhadných příčin vyhořelo.

V září roku 1881 byly položeny základy nového divadla a již 29. září 1883 bylo Městské divadlo slavnostně otevřeno. Budova byla postavena v novorenesančním slohu. Má výhodnou polohu ve středu města a svými proporcemi zapadá mezi okolní stavby. Čelní frontu zdůrazňuje bohatá štuková výzdoba, která je lemována řadou soch s alegorickým významem. V ose vchodu jsou umístěna 2 hlavní sousoší: vpravo sedící postava Umění drží v ruce pochodeň, vlevo sedící bůh Apollo je obklopen postavami geniů na delfínech. Dále vpravo jsou stojící sochy múz a bohyň: Erato - múza milostné písně, Terpsichore - múza tance a Fortuna - bohyně šťastného řízení. Vlevo na vrcholu průčelí stojí socha Melpomene - múzy truchlohry, dále Thálie s maskou - múza komedie a bohyně Flora s květy. Všechny tyto pískovcové skulptury vytesal podle návrhů vídeňského sochaře Bendela kameník Reinhold Völke, rovněž z Vídně.

V současné době v divadle působí 3 soubory - opera, balet a činohra.

Rezervace vstupenek:

www.evstupenka.cz popř. přímo na pokladně Šladova divadla (pokladna@saldovo-divadlo.cz).

Vyzvednutí vstupenek:
Na pokladně Šaldova divadla a dalších místech prodejní sítě e-vstupenka.

Filmy, které se v Divadle F. X. Šaldy natáčely

Člověk proti zkáze
Pět holek na krku
Dobrodružství kriminalistiky
3 sezóny v pekle

Svatby a romantické pobyty - nabídka

Stylové zakončení výletu po Liberci může být právě návštěva divadla F.X.Šaldy.

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, restaurace, WC

29.3.2017 19:00 Absolvent

"Rozepnul bys mi šaty, Benjamine?"

30.3.2017 19:00 Králova řeč

Skvělá hra, podle které byl natočen slavný film.

Všechny akce

Hala, autor: Divadlo F. X. Šaldy - Kabeš

Hala

Hala před barem, autor: Divadlo F. X. Šaldy - Kabeš