Na strážnou horu a k dalším výhledům

Tatobitská lípa

Český ráj

Výlet v délce 36 km vám nabídne krásné rozhledy, počítejte ale s převýšením. Výlet vede z Rovenska do Tatobit a na nejvyšší vrchol Českého ráje Kozákov. Z Kozákova pak přes Záhoří do Koberov, na Dubecko a zpět do Rovenska.

Rovensko pod Troskami – Bačov (4176 – 8,2 km) – Kozákov (10,8 km) – Besedice (20,9 km) – Rotštejn (25,3 km) – Kvítkovice (27,6 km) – Rovensko pod Troskami (4172 – 36,1 km)

MAPA

ROVENSKO POD TROSKAMI 

Město Rovensko pod Troskami leží v centrální části Českého ráje na soutoku potoků Veselky a Václavky, mezi hradem Trosky a horou Kozákov. Nejpozoruhodnější pamětihodností městečka je dřevěná zvonice u kostela sv. Václava, která pochází z roku 1630 a stojí na osmibokém základě. Pod její šindelovou střechou jsou zavěšeny tři zvony obrácené srdcem vzhůru. Návštěvníci mohou přihlížet unikátnímu zvonění přímo ve zvonici od května do září vždy v neděli v pravé poledne a také o každém státním svátku.

Cenné jsou také roubené chaloupky ve městě a sousoší Rozhovor od profesora Josefa Drahoňovského, které se nachází uprostřed náměstí. V rovenském parku najdete bustu Svatopluka Čecha vytvořenou Bohumilem Suchardou v roce 1913. Básník Svatopluk Čech v městečku často pobýval a rád se toulal po okolí. Zdejší krajina mu učarovala. Napsal také báseň o Troskách, kterou koncipoval jako rozhovor mezi věžemi Pannou a Babou. Básníkovo jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek v Boreckých skalách nad Rovenskem.

Za druhé světové války se v Rovensku skrývali výsadkáři František Závorka a Lubomír Jasínek, jejich úkryt byl ale v roce 1943prozrazen. Aby nepadli do rukou gestapa a uchránili město před vyhlazením, jakého se dostalo Lidicím a Ležákům, obětovali své životy a spáchali sebevraždu. Na budově radnice je umístěna pamětní deska připomínající čin obou statečných parašutistů. Ve městě najdete také sezonní informační centrum, možnost nákupu, stravování a ubytování.

TATOBITY

V obci Tatobity se nachází kostel sv. Vavřince z roku 1753 a památná lípa s obvodem kmene 9 m, jejíž stáří se odhaduje na 600 až 1000 let. V obci žil malíř Jan Dědina, jehož zahrada dnes slouží jako park s geologickou prezentací hornin regionu a výchozí místo naučné stezky. Ze silnice mezi Tatobity a Kozákovem se nabízejí nádherné výhledy na Hruboskalsko a Trosky. Možnost stravování.

KOZÁKOV

Kozákov je označován za strážnou horu Českého ráje a je také jeho nejvyšším bodem (744 m n. m.). Na vrcholu Kozákova stojí telekomunikační věž s rozhlednou a Riegrova chata. Kromě výhledu na Český ráj a Pojizeří se návštěvníkům otevírá kruhový pohled od Českého středohoří přes Lužické hory, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Krkonoše, Broumovskou vrchovinu, Orlické hory až k výběžkům Českomoravské vrchoviny. Za pěkného počasí odtud lze spatřit čtvrtinu Čech a dalekohledem lze na obzoru zahlédnout i nejvyšší budovy Prahy. Na vrcholu najdete také dětské hřiště a venkovní geologickou expozici a kousek od něj se nachází horní stanice lyžařského vleku. Kozákov je oblíbeným místem paraglidistů.

BESEDICKÉ SKÁLY, KALICH, CHLÉVIŠTĚ

Besedické skály je skalní město s nižšími skalami a mnohdy spadlými či nakloněnými bloky. Najdete v něm místo zvané Kalich, kde se nachází tajná modlitebna českých bratří ze 17. století, a skalní bludiště Chléviště.

KLOKOČÍ

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci vysokými až 60 metrů, s mnoha jeskynními dutinami. Z vrchu skalní stěny, po kterém vede turistická stezka, se nabízejí krásné rozhledy ke Kozákovu a Jizerským horám.

Klokočské průchody je jméno jednoho dlouhého průchodu ve skalní hraně nad obcí Klokočí, kterým kdysi vedla kupecká stezka. Nad průchodem najdeme penzion s restaurací, pod ním v obci Klokočí je obchůdek. Další obchody najdeme také v bývalé hasičské zbrojnici a pod nedalekým hradem Rotštejn.

HRAD ROTŠTEJN

Rotštejn, zřícenina skalního hrádku založeného před rokem 1300, se nachází v jihovýchodní části Klokočských skal. Hrad byl původně z větší části dřevěný a částečně vytesaný do pískovcových skal. Jeho dominantou byla věž se skalní bránou za soutěskou. V bývalé kuchyni se dochovaly skalní lavičky, stopy po krbu a komín. Dále jsou tu zbytky zděného paláce, několik skalních světnic, zeď se střílnami a hradní studna.

DUBECKO

Osada pod stejnojmenným kopcem (366 m n. m.) leží na ukloněné pískovcové kře, tzv. kuestě. U Dubecka je v lese několik menších pískovcových skalek a v jedné z nich byla nedávno vytesána kaplička a zasvěcena sv. Eustachovi. V obci byla v roce 2001 na věži mobilního operátora otevřena rozhledna nabízející výhledy do okolní krajiny.

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Související články

Fotogalerie

Tatobitská lípa

Tatobitská lípa

 
Zvonice, Rovensko pod Troskami

Zvonice, Rovensko pod Troskami

 
Rozhledna Dubecko

Rozhledna Dubecko

 
Kozákov

Kozákov

 
Výhled na Tatobity, kostel sv  Vavřince

Výhled na Tatobity, kostel sv Vavřince

 
Klokočské skály

Klokočské skály

 
výhled na Tatobity

výhled na Tatobity

 
Besedické skály

Besedické skály

 
Rotštejn, autor: Pavel Charousek

Rotštejn

 
Besedické skály

Besedické skály

 
 
 
Copyright © 2008 | Krajský úřad Libereckého kraje | Správce informačního systému Compedium, s.r.o. Liberec | foto: M. Drahoňovský, D. Balogh
, Editorial  |  Aktuality  |  Projekty v cestovním ruchu  |  Datový sklad  |  Ocenění  |  Podpořte nás  |  Barevná dovolená  |  Bedekr
Regionální certifikace  |  Napište nám  |  Napište nám  |  Mapa webu  |  Prohlášení o přístupnosti
www.rada-severovychod.cz
load