Na Tábor i bez lyží

Lomnice nad Popelkou

Nenáročný výlet s krásnými rozhledy – z Lomnice se vydáte na horu Tábor a poté zpět.

Lomnice nad Popelkou, nám.  – V Popelkách, rozc. (po žluté – 1,3 km) – Rozhledna na skok. můstku (po zelené – 2,6 km) – Zadní Popelka (po zelené – 3,9 km) – Allainův kříž (po červené – 5,9 km) – Tábor, rozhl. - (po červené – 7,1 km) – Lomnice nad Popelkou (po modré – 9,9 km)

Lomnice nad Popelkou

Město Lomnice nad Popelkou leží v širokém úvalu říčky Popelky, který tvoří předěl mezi Českým rájem a Podkrkonoším. Pro město jsou typické stavby lidové architektury, které najdete zejména v malebné památkové rezervaci Karlov. V zámku, který naposled patřil rodu Rohanů, je dnes knihovna a sály pro společenské akce. Město se proslavilo plátenickou výrobou a počátkem 19. století zde započala výroba proslulých lomnických sucharů a oplatek. Lomnice nad Popelkou je tradičním místem turistiky a lyžařského sportu. V okolí jsou upravované běžecké tratě (Lomnická lyžařská magistrála), dva lyžařské vleky a skokanské můstky. Na lomnickém náměstí sídlí muzeum a Turistické informační centrum a město nabízí možnost ubytování, stravování a nákupu.

Rozhledna na skokanském můstku v Lomnici nad Popelkou

Areál pro skoky na lyžích je vybaven umělým povrchem, který dovoluje celoroční provoz. Na můstku K70 je vybudována volně přístupná vyhlídková plošina s kruhovým rozhledem.

Allainův Kříž

Kamenný kříž na úpatí hory Tábor (na rozcestí nad Košovem) je vytvarován do podoby půleného polena. Původní dřevěný kříž postavil v roce 1849 kníže Kamil Rohan na památku svého bratra Allaina poté, co jej přemluvil k účasti na koňském dostihu, při kterém Allain nešťastně zahynul. Kamil Rohan se ke kříži chodíval za bratra modlit.

Tábor

Vrch Tábor se původně nazýval Chlum a dnešní pojmenování vzniklo podle táborů lidu, které se tu konaly v husitské době. Na vrcholu najdete barokní kostel Proměnění Páně, vystavěný v období protireformace, a nově zrekonstruovanou turistickou chatu s restaurací a rozhlednou. První, dřevěná rozhledna zde byla vystavěna lomnickým okrašlovacím spolkem. V roce 1911 byla přestavěna na cihlovou a bylo možné z ní přehlédnout čtvrtinu země a napočítat na 50 chrámových věží a 12 dalších rozhleden. Na Táboře se nachází sezonní informační centrum.

hora Tábor

Allainův kříž