Zauhlovací a vodárenská věž

Zauhlovací a vodárenská věž, autor: Pikous

Jizerské hory

Liberec - Vratislavice nad Nisou, 463 11

E-mail: avantgart@email.cz
Web: www.zauhlovacka.cz

Zauhlovací věž tvoří dominantu Vratislavic. Měří 52 metrů, má tvar komolého kužele a v letech 1916–1919 ji nechal postavit Alfréd Ginzkey, syn zakladatele zdejší továrny.

Jak bylo na tehdejší dobu obvyklé, stavbu projektoval vídeňský architekt Leopold Bauer a postavili jí prý italští váleční zajatci. Věž má tři podlaží a terasu. Strojovna byla v přízemí, v prvním patře dva zásobníky na uhlí a v posledním patře vodojem. Ve spodní části je věž tvořena žulovými kvádry, nad nimi je už zděná. Má malá úzká oblouková okénka.

Věž fungovala tak, že se až k patě věže přiváželo vlakem po vlečce uhlí. Do zásobníků se uhlí dostalo díky velkokapacitnímu vysavači. Mour (méně kvalitní uhlí) se vysával do vyššího zásobníku a kvalitní uhlí do spodního. Do věže se prý vešel obsah celého vlaku. Do sousední kotelny se namíchané uhlí dopravovalo po pásu vedeným vodorovnou šachtou. Kotelna vyráběla páru, která následně poháněla čtyři turbíny vyrábějící elektřinu. Větší část elektřiny spotřebovala továrna, přebytek pak zásoboval veřejnou síť. Pára sloužila i jako zdroj tepla a používala se jako pohon místní lokomotivy, která ji čerpala přímo v kotelně.

V horní části je vodojem. Ten je postaven z velkých nýtovaných ocelových plátů, v minulosti ho chránila svislá střešní krytina z přírodní břidlice. Svou funkci ztratila věž v roce 1970, kdy se elektřina začala vyrábět spalováním mazutu. Kotelna pak vyrobila elektřinu naposledy před několika lety, protože se přešlo na vytápění plynem. Nyní jsou věž a mostek přes silnici zařazeny na seznam technických památek.

V současné době o "Zauhlovačku" pečuje spolek AvantgArt. Ten věž postupně rekonstruuje a zároveň zde pořádá různé společenské akce, jejichž finanční výtěžek je poskytnut na podporu této ojedinělé památky.


Technické památky: ostatní technické památky

Akce

24.11.2021 18:00 - 20:30 Kurz tvorby přírodního adventního věnce s "Jizerským kvítím"

Přijďte si vyrobit ryze přírodní věnec na adventní stůl či k zavěšení. Celým tvořícím procesem vás provede Jana Krupová, která tvoří pod svojí značkou Jizerské kvítí. Na kurz je nutné se registrovat na emailu: avantgart@email.cz.

27.11.2021 9:00 Kurz renovace nábytku

Praktický kurz základů renovace dřevěného nábytku je otevřen jak pro nové zájemce o renovaci nábytku, tak pro ty, kteří potřebují dokončit již započatou práci na svém kusu nábytku. Na kurz je nutné se registrovat na emailu: avantgart@email.cz

28.11.2021 10:00 - 16:00 SWAP v Dílně Zauhlovačky

Přijďte k Dílně Zauhlovačky. Právě tady bude probíhat SWAP neboli bezpeněžní vzájemná výměna oblečení, hraček i rostlinek (semínek, pokojovek i trvalek). Prosíme o výběr hezkého sezónního oblečení, funkčních hraček i květin, které někomu mohou udělat radost podobně, jako jejich věci vám.

Všechny akce

Fotogalerie

Zauhlovací a vodárenská věž, autor: Milan Drahoňovský

Zauhlovací a vodárenská věž

 
Zauhlovací věž, autor: Milan Drahoňovský

Zauhlovací věž

 
Zauhlovací a vodárenská věž, autor: Film Makers

Zauhlovací a vodárenská věž

 
Zauhlovací a vodárenská věž, autor: Film Makers

Zauhlovací a vodárenská věž

 
Zauhlovací a vodárenská věž

Zauhlovací a vodárenská věž

 
Zauhlovací a vodárenská věž

Zauhlovací a vodárenská věž

 
 
 
Copyright © 2008 | Krajský úřad Libereckého kraje | Správce informačního systému Compedium, s.r.o. Liberec | foto: M. Drahoňovský, D. Balogh
, Editorial  |  Aktuality  |  Projekty v cestovním ruchu  |  Datový sklad  |  Ocenění  |  Podpořte nás  |  Barevná dovolená  |  Bedekr
Regionální certifikace  |  Napište nám  |  Napište nám  |  Mapa webu  |  Prohlášení o přístupnosti
www.rada-severovychod.cz
load