Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou, p.o.

Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou, autor: Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou

Husovo náměstí 43
Lomnice nad Popelkou, 512 51

GSM: +420 607 724 977
E-mail: muzeum.lomnice@seznam.cz
Web: www.muzeumlomnice.cz

BENEFIT Program

Akceptovány slevové karty: BENEFIT Program
Akceptovány slevové karty: OPUScard
Akceptovány slevové karty: CITYcard
BENEFIT Program OPUScard CITYcard
Muzeum představuje expozice lidového umění a národopisné expozice.

Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou sídlí v neoklasicistním Šlechtově „Hrubém domě“ na Husově náměstí. V průběhu let vznikly zárodky tří dnešních expozičních bloků. Muzeum se ve svém sbírkotvorném programu zaměřuje na historii a národopis Lomnicka, dále mineralogické bohatství Českého ráje a Podkrkonoší, v galerijní oblasti na díla významných regionálních výtvarníků. Samotnou kapitolou je Památník rodu Šlechtů s ukázkami různých slohů, militárií, porcelánu a obrazů klasiků české malby.

Základní prohlídka stálých expozic trvá 60 min. (etnografie, mineralogie, zoologie, historie města, Památník J. Seiferta, galerie). K nejzajímavějším patří např. jedna z nejnovějších kolekcí malovaného lidového nábytku v Čechách, která je zaměřená na bohatě zdobený podkrkonošský typ, dále podmalby na skle s motivy ze života a utrpení světců, polychromované plastiky, skříňkové a mechanické betlémy.

V přírodovědné části muzea naleznete zkameněliny fauny a flóry prvohor a druhohor, z drahých kamenů acháty a jaspisy, ukázky pektolitů z největšího naleziště na světě. V oddělení historie města se nacházejí archeologické nálezy z pravěku a středověku, morová rakev, kopie listu z Dalimilovy kroniky s nejstarší dochovanou zmínkou o městu Lomnice a informace o architektonickém vývoji a tradici této lokality. Expozice mapuje též historické události prusko-rakouského konfliktu v roce 1866 a první i druhé světové války na Lomnicku. Památník Šlechtů je přístupný pouze s průvodcem, délka prohlídky je cca 40 min.

K největším zajímavostem se řadí unikátní funkční „hodiny s vodotryskem“, pokojový orloj, palné a chladné zbraně z 18. – 19. století, neogotický nábytek a obrazy významných malířů. Kromě pravidelného pořádání krátkodobých výstav, koncertů a přednášek nabízíme také prohlídky historického jádra Lomnice nad Popelkou s výkladem trvajícím cca 40 min. pro 4 až 40 osob.

Možnost parkování bez poplatku i pro autobusy před budovou muzea v centru města.

Pro předem hlášené návštěvy rádi otevřeme kdykoli.

Duben - Listopad Po - zavřeno
Út - Pá 8:00 - 16:00
So - Ne 9:00 - 16:00

Vstupné muzeum, včetně galerie a probíhající výstavy:
Plné vstupné:45,00 CZK
Rodinné vstupné:90,00 CZK
Děti:35,00 CZK
Studenti:35,00 CZK
Senioři:35,00 CZK
Jednotlivé okruhy muzea:
Plné vstupné:35,00 CZK
Děti:25,00 CZK
Studenti:25,00 CZK
Senioři:25,00 CZK
Krátkodobá výstava:
Plné vstupné:25,00 CZK
Děti:20,00 CZK
Studenti:20,00 CZK
Senioři:20,00 CZK
Rodinné vstupné
Plné vstupné:90,00 CZK
Rodinné vstupné:90,00 CZK

Výklad v cizím jazyce: němčina
Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, vstup se psy
Typ muzea: vlastivědné přírodovědné, výtvarné umění

Akce

3.7.2022 - 11.9.2022 Drahé kameny a minerály ze sbírek lomnických kamenářů a jejich hostů

26. ročník tradiční prázdninové akce, v letošním roce již po druhé zaměřený na krásu kamene ve šperku.

Všechny akce