Rodný dům spisovatele Antala Staška ve Stanovém

Jizerské hory

GSM: +420 602 460 480
Web: www.zlata-olesnice.cz

Rodný dům spisovatele Antala Staška ve Stanovém patří mezi kulturní památky. Je to poloroubené stavení se střechou z dřevěných šindelů. V současné době slouží jako knihovna.

Antal Stašek (vlastním jménem Antoním Zeman) se narodil roku 1843 ve Stanovém, v roce 1878 se přestěhoval do Semil, kde měl advokátní kancelář. Tam se narodil jeho syn Kamil, známý spisovatel píšící pod pseudonymem Ivam Olbracht.

Antal Stašek z počátku psal především verše, největšího úspěchu však dosáhl knihou o podkrkonošských spiritistech „Blouznivci našich hor“. Velmi úspěšný byl i román „O ševci Matoušovi a jeho přátelích“. Staškova popularita dosáhla vrcholu na přelomu 19. a 20. století. Když byla v roce 1909 otevřena Riegrova stezka, chodily po ní skupiny turistů ze Železného Brodu a vyčkávaly před jeho domem, aby  známého spisovatele alespoň zahlédly. Stašek jim pokynul z okna, někdy k nim vyšel před dům a rozprávěl s nimi. Po dramatickém vývoji hospodaření městské spořitelny, jíž byl ředitelem, rezignoval na funkci a odstěhoval se do Prahy, kde roku 1931 zemřel.

Stane-li se rodný dům Antala Staška cílem vašeho výletu, věnujte pozornost také sousoší Svaté Trojice v téže obci. Jedná se o významnou památku lidového kamenictví z roku 1836.

Červenec - Srpen So - Ne 10:00 - 17:00

Plné vstupné:20,00 CZK
Děti:10,00 CZK

Další historické památky: historické budovy