Kulturní a vzdělávací centrum a knihovna Kopidlno

Hilmarova 86
Kopidlno, 507 32

E-mail: kvc@kopidlno.cz
Web: kvc.kopidlno.cz

Kulturní a vzdělávací centrum Kopidlno vzniklo díky získané dotaci z fondů Evropské unie na rekonstrukci objektu bývalého muzea, která probíhala pod dozorem Státní památkové péče a Národního památkového ústavu. Nyní je v budově umístěna knihovna a sezonní turistické informační centrum.
Původní školní budova byla vybudována v letech 1851–1853. Jedná se o klasicistní jednopatrovou stavbu pravidelného půdorysu se stylovými prvky, jednoduše členěnou kordónovou fasádou a podstřešní římsou. To vše přispělo k zařazení budovy mezi kulturní památky. Byla zde jeden čas umístěna také knihovna, jejíž prostory byly v roce 1935 přenechány k využití pro vlastivědné muzeum. Muzeum zaznamenalo rozšíření sbírky, zásah války i politické události. K významným osobnostem muzea patří: Jaroslav Hammerbauer (zřízení vlastivědného muzea), Josef Krejčí (ředitel školy, inventarizace a katalogizace sbírky), František Křídlo (velká část života zasvěcena muzeu, rozšíření návštěvnosti a sbírky muzea).  V roce 1992 byla budova uzavřena a v roce 2013 po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřena.

Současnost: Budovu zrekonstruovanou díky fondům z Evropské unie a přispěním z městského rozpočtu v současné době využívá Kulturní a vzdělávací centrum a knihovna Kopidlno a turistické informační centrum Kopidlno. V budově byly zachovány některé původní stavební prvky (historický ráz, původní styl schodiště, ozdobné římsy, původní pískovce, repliky oken a repasované kování). Budova disponuje malou scénou, ateliérem, knihovnou, informačním střediskem a školící místností. Objekt je zařízen pro imobilní osoby a maminky s kočárky. V rozlehlé zahradě se nachází venkovní dětské hřiště a budova slouží široké veřejnosti.

Kulturní a vzdělávací centrum Kopidlno

Kulturní a vzdělávací centrum Kopidlno po úpravě