Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Mladá Boleslav, 293 60

E-mail: info@lmmv.cz
Web: www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz

Letecké muzeum Metoděje Vlacha bylo slavnostně otevřeno v roce 2015 u letiště Aeroklubu Mladá Boleslav. Muzeum se věnuje době od počátků letectví až po současnost. Z 28 historických letadel, originálů a replik, je 22 plně funkčních a létá.

Neděle 12. 4. 2015 se zapíše do mladoboleslavských dějin jako den slavnostního otevření Leteckého muzea. Ve městě automobilů se tímto počinem připomíná další historická událost. Metoděj Vlach totiž již v roce 1912 vzlétl  v Mladé Boleslavi na vlastnoručně vyrobeném stroji poháněném automobilovým motorem. Stal se konstruktérem prvního českého letadla.

Samotná stavba muzea byla dokončena již v předchozím roce a vzápětí získala titul Stavba roku 2014. Nevšední vzhled budovy našel svou inspiraci právě v letectví. Její tvary odkazují na stíhací letoun typu Stealth Lockheed F-117 Nighthawk.

Moderní plášť však ukrývá historické skvosty. Interiér muzea totiž prezentuje především počátky letectví.  Uvnitř si mohou návštěvníci prohlédnout na 25 replik i originálů dobových letadel. Vedle repliky již zmiňovaného letadla Metoděje Vlacha patří mezi nejcennější exponáty muzea Polikarpov PO-2 – vyrobený v roce 1937 a jeden z osmi létajících strojů tohoto typu na světě (tři z nich jsou registrovány v USA). Letectví za druhé světové války představují letouny Piper L4, Fieseler Storch a Polikarpov PO2 a také oddělení Tmavomodrý svět , jehož název našel inspiraci ve slavném filmu Jana Svěráka. Pro náročnější návštěvníky jsou tu připraveny filmy o podrobném sestrojení jednotlivých exponátů.

Expozice kromě letadel zahrnuje také uniformy, kombinézy, letecké přístroje a části letadel. Pod heslem – Létat je tak snadné – se může každý návštěvník pod dozorem pilota proletět v jednom ze dvou simulátorů dvouplošníků s otevřenou kabinou. Nevšední zážitek přinese i simulátor seskoku padákem a pocity kosmonautů zase zprostředkuje simulátor přetížení.

Není bez zajímavosti, že současný ředitel, nadšený propagátor letectví a duchovní otec myšlenky realizace leteckého muzea v Mladé Boleslavi – Ing. Vladimír Handlík – je slavný modelář.  Se svými létajícími modely získal mnoho ocenění – mimo jiné i tituly na mistrovství světa. Muzeum proto nabídne také možnost navštěvovat modelářský kroužek. Plánují se zde pořádat krátkodobé výstavy anebo dokonce i koncerty. Letecké muzeum má také svoji restauraci s terasou přímo u startovací plochy, a tak budou moci její návštěvníci za klidných teplých podvečerů obdivovat stroje také na nebi.

všechny měsíce všechny dny v týdnu 9:00 - 17:00

Otevřeno i během svátků. Provozní doba simulátorů: 9–12 a 13–17 hodin. "Letecká kantýna" je otevřena denně od 9:00 do 18:00. V letním období od 9:00 do 20:00 hod.

Základní vstupné
Plné vstupné:150,00 CZK
Rodinné vstupné:300,00 CZK Max. 2 dospělí a 3 děti
Děti:75,00 CZK děti do 15 let
Děti:75,00 CZK děti do 6 let
Studenti:75,00 CZK
Senioři:75,00 CZK
Vstupné na simulátory
Plné vstupné:50,00 CZK

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina
Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola
Typ muzea: technické

18.6.2022 13. DOBOVÝ LETECKÝ DEN

Letos si připomínáme 110. výročí prvního vzletu Metoděje Vlacha. Letecký den je jednou z akcí chystaných k oslavě tohoto jubilea. Během léta nás čeká výstava a křest publikace, věnované prvnímu českému letci, který letěl letadlem vlastní konstrukce vyrobeným z místních materiálů. Letecký den pořádají Aeroklub Mladá Boleslav a Nadační fond letadla Metoděje Vlacha. Letecké muzeum Metoděje Vlacha je jeho odborným partnerem.

Všechny akce