Národní geopark Ralsko

Mimoň, 471 24

E-mail: info@geoparkralsko.cz
Web: geoparkralsko.cz, visitralsko.com

Národní geopark Ralsko leží na území bývalého vojenského prostoru Ralsko. Je to kraj, kam se vrátila divočina. Mezi třemi středověkými hrady - Ralsko, Bezděz a Děvín se v nekonečných borových lesích skrývají zákoutí tak opuštěná, že zde slyšíte vlastní myšlenky.

Krajina Geoparku Ralsko je rozmanitou mozaikou pískovcových skalních věží, tabulových hor, strmých soutěsek, tichých rybníků a rašelinišť, nekonečných borových lesů i překvapivě příkrých vrcholků vulkanického původu se starými bučinami.

Dnešní podobu krajiny geoparku značně poznamenalo fungování vojenského výcvikového prostoru Ralsko v letech 1950-1991. Během tohoto období zmizelo nenávratně 17 obcí i s kostely a hřbitovy, naopak vyrostly stavby sloužící vojenským účelům. Území se uzavřelo okolnímu světu a místa, která vojska nechala ladem, si příroda obratem vzala zpět. Po odchodu vojáků začala probíhat sanace zdevastovaných částí krajiny od munice, chemických látek a nepotřebných budov, dřívější osídlení však již obnovit nelze. A tak je dnes Geopark Ralsko jedinečným zeleným ostrovem s unikátními přírodními hodnotami.

Území geoparku nabízí mnoho možností pro aktivní odpočinek

• cyklotrasy po malých silničkách s krásnými výhledy na Ralsko, Ještěd i Bezděz
  • in line trasy vhodné i pro začátečníky - rovinatý terén
  • geostezky s interaktivními prvky pro rodiny s dětmi