Českobratrské náměstí 123

GSM: +420 605 826 988
E-mail: gavurova@kulturamb.cz
Web: www.kulturamb.cz/cs/sbor-ceskych-bratri

Sbor českých bratří je významnou památkou Mladé Boleslavi a svým provedením patří k nejstarším renesančním pseudobasilikám mimo Itálii. Dnes je v budově umístěna výstavní a koncertní síň.

Budova Sboru čekých bratří slouží v současné době jako výstavní a koncertní síň s jedinečnou akustikou. Stavba je významnou památkou Mladé Boleslavi a svým provedením se řadí k nejstarším renesančním pseudobasilikám mimo Itálii. Připomíná slavnou minulost města v 16. století, kdy bylo centrem Jednoty bratrské.

Základní kámen byl položen patrně již roku 1544, na dokončení byl povolán Matteo Borgorelli, který vstoupil do služeb Kunráta Krajíře z Krajku, majitele boleslavského panství. Sbor byl dokončen o Velikonocích roku 1554. Po smrti posledního Krajíře, Arnošta byl Sbor uzavřen a naposledy svému účelu sloužil od Rudolfova majestátu (1609) do Bílé hory (1620), kdy byl trvale uzavřen a přešel do správy katolické církve.

Roku 1787 bylo ve Sboru umístěno vojenské skladiště, což způsobilo narušení stability budovy. Na naléhání Spolku krajského muzea koupilo roku 1899 budovu město a umístilo zde muzeum. Roku 1905 započala celková obnova silně zdevastované památky pod vedením architekta Antonína Wiehla, která byla dokončena roku 1908. V 70. letech proběhla další generální oprava, která Sbor upravila na koncertní a výstavní síň.

Dovolená bez bariér - nabídka

Do budovy je bezbariérový přístup.

Březen - Prosinec Út - Pá 13:00 - 17:00
So - Ne 10:00 - 17:00

Circa od poloviny prosince do poloviny března je galerie uzavřena z klimatických důvodů.

Dospělý
Plné vstupné:50,00 CZK
Děti:40,00 CZK děti do 15 let
Děti:40,00 CZK
Senioři:40,00 CZK senioři nad 65 let

Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina
Služby a vybavení: parkoviště, stání na kola, bezbariérový přístup, vstup se psy
Církevní památky: ostatní

3.5.2022 - 24.6.2022 Universum – výstava žáků ZUŠ Mladá Boleslav

Na výstavě UNIVERSUM se setkáte s mnoha světy, propojenými symbolickými cestami, s mnoha tématy jako je svět tajemství přírody a zvířat, svět lidí, lidské civilizace a její různé podoby, svět energie a živlů v neskutečných podobách, ponoříte se do niterných výpovědí i vyprávění příběhů, ocitnete se ve světě imaginace, představ a fantazie.

Všechny akce

Interiér