Muzeum Rumburk

Rumburk, 408 01

E-mail: info@muzeumrumburk.cz
Web: www.rumburk.cz

Městské muzeum v Rumburku bylo založeno rozhodnutím městského zastupitelstva z 15. května 1902.
Činnost muzea byla z počátku zaměřena především na dokumentaci plátenické výroby. V době okupace byla část sbírek přestěhována do kláštera, po válce byly sbírky muzea zajištěny. Od září roku 1945 je Rudolf Demel a prof. Stanislav Gaber soustřeďovali na jedno místo, a to do 1. poschodí bývalé továrny Förster ve Vraní ulici. Rozsáhlá rekonstrukce městského muzea byla zahájena v květnu 1995 a ke slavnostnímu otevření došlo 4. prosince 1997.

Muzejní expozice přibližuje dějiny města a celého regionu. V přízemí budovy je expozice rumburské vzpoury a aktuálně obměňovaná výstavní síň.

První patro přibližuje Rumbursko v proměnách času. Nabízí také možnost promítání diapozitivů s dobovými pohlednicemi města.

Druhé patro slouží jako otevřený depozitář se sbírkami militárií keramiky, měšťanského a selského nábytku, dobového odívání. Součástí je minigalerie A. Frinda z Krásné Lípy a pamětní síň klavírního virtuosa A. Stradal(žáka F. Liszta).

V měsících prosinec a leden se v muzeu koná tradiční výstava betlémů.

Expozice:
- Rumburská vzpoura
- Rumbursko v proměnách času
- Galerie Augusta Frinda
- Pokoj komponisty A. Stradala

všechny měsíce Út - Pá 9:00 - 15:00

Plné vstupné:30,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:15,00 CZK

Výklad v cizím jazyce: němčina
Služby a vybavení: úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, WC, prodej upomínkových předmětů