Jeskyně Pusté kostely

Jeskyně Pusté kostely, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Velenice, 470 02

Pusté kostely jsou poměrně rozlehlým prostorem, vyrubaným v pískovci. Strop této jeskyně podpírá síť pilířů - až 4 m vysokých.

Jeskyně jsou volně přístupné, doporučujeme při návštěvě použít baterku. Asi 300 m od mostu přes Svitavu stojí roubená bývalá leštírna a výrobna zrcadel. Voda k pohonu strojů protékala vytesaným 350 m dlouhým náhonem skrze skalní meandr řeky. Vchod do jeho systému je úzkým schodištěm ve skále nad silnicí naproti bývalé sklárně. Další vchody leží na břehu říčky a jeden z těchto vchodů je velkou dómovitou prostorou skalního lomu. Jižně od sklárny stoupá lesní cesta k zchátralému objektu tzv. Velenických komor. Původně byly soustavou pískovcových lomů pro sklářskou výrobu. Komory jsou vysoké 2 - 4 m a táhnou se 100 m do pískovcového masívu.

Poloha: 1 km od obce Svitava, 5 km od Zákup, 8 km od České Lípy

Jeskyně Pusté kostely, autor: Milan Drahoňovský