Jeskyně Skalákovna - Mazova horka

Skalákovna - Mazova Horka, autor: Milan Drahoňovský

Lužické hory a Žitavské hory

Světlá pod Ještědem, 463 51

Jižně od Světlé pod Ještědem a dvou částí obce Vesce a Jiříčkova se vypíná vrch zvaný Mazova Horka (569 m.).

Na severovýchodním úpatí byly na počátku 19. století vytesány do skály dvě místnosti s trojicí oken. Na vnější skalní stěně je patrná luneta s letopočtem 1873. Skalákovna byla obývána ještě v šedesátých letech 19. století a stala se známou díky povídce Karolíny Světlé Skalák.