Krkonošský národní park

Vrchlabí, 543 01

E-mail: info@krnap.cz
Web: www.krnap.cz

KRNAP byl vyhlášen v roce 1963 jako druhý národní park v tehdejším Československu. Je jedním z nejvýznačnějších chráněných přírodních území u nás a řadí se mezi největší parky v Evropě.

KRNAP se rozkládá na území Krkonoš a Rýchor od Novosvětského sedla na západě až po Žacléřské sedlo na východě. Na severu na něj navazuje polský Karkonoski park narodowy, se kterým tvoří nedílný přírodní celek.

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky, nejvyšší horou je Sněžka (1602 m n.m.). Svými přírodovědnými hodnotami jsou Krkonoše jedinečným územím ve střední Evropě. Jsou charakteristické mohutnými horskými hřebeny a rozsáhlými lesními porosty. Najdeme zde skalnaté srázy, ledovcová údolí, náhorní planiny, rašeliniště, horské louky a typické geologické útvary. Rostou zde četné vzácné druhy rostlin, z nichž mnohé naleznete jen v Krkonoších.

V Krkonoších pramení největší řeka České republiky - Labe a řada drobných toků, na kterých najdeme nádherné vodopády. V roce 1978 byly Krkonoše prohlášeny za chráněnou oblast přirozené akumulace vod. Nejznámějšími přírodními památkami jsou PP Prameny Labe, PP Prameny Úpy a PP Rýchory.

Zajímavá čísla z Krkonošského národního parku:
Nadmořská výška: 400 až 1603 m n. m.
Průměrná roční teplota: +6°C až 0°C
Kvetoucí rostliny: přes 1300 druhů
Obratlovci: 240 druhů (57 savců, 165 ptáků)

KRNAP - Studniční hora, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí