CHKO Český ráj

Turnov, 511 01

E-mail: ceskyraj@nature.cz
Web: www.ceskyraj.nature.cz

Na území Českého ráje byla roku 1955 vyhlášena první chráněná krajinná oblast u nás.

Hranice CHKO dnes prochází od obce Kyselov podél silnice Turnov - Jičín až k obci Ktová a okolo Oseku přes údolí Plakánku a Branžež k Valečovu. Za ním se stáčí na sever až k dálnici Mnichovo Hradiště - Turnov, u níž se za rybníkem Žabakor obrací k východu a přes Příhrazy vede opět k obci Kyselov u Turnova.

Hlavním motivem pro vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Český ráj se stala mimořádná členitost zemského povrchu s charakteristickými pískovcovými skalními městy a krajinnými dominantami, jako je Kozákov, Trosky, Mužský, Vyskeř a další.

Typ přírodní památky: CHKO

CHKO Český ráj