Budova Hospitálku, Doksy

Doksy, 472 01

E-mail: fridrichova@muzeumcl.cz
Web: www.muzeumcl.cz

Nejstarším dochovaným domem v Doksech je tzv. Hospitálek, původně chudobinec a sirotčinec.

Hospitálek nechala postavit hraběnka Marie Františka, druhá manželka Kryštofa Ferdinanda z Heissensteinu. Nachází se severně pod náměstím.

Dnes je v nejstarším dokonalém domě umístěno muzeum významného romantického básníka Karla Hynka Máchy. Ten Doksy a jejich okolí několikrát navštívil a velmi si okolní krajinu oblíbil. Původně Velký rybník byl na jeho památku přejmenován na Máchovo jezero a později i celý region získal označení Máchův kraj.

Nachází se na rohu ulic Komenského, Valdštejnské a Máchovy. Je to roubená stavba se šindelovou střechou a věžičkou, která přečkala všechny zhoubné požáry města.

Pod muzeem pod starobylým kaštanem se nachází socha sv. Prokopa pocházející z roku 1761. Dříve mezi dvěma lípami stál na kamenném podstavci kříž. Socha sv. Prokopa stávala ve Sviňském dole nedaleko Dubé. A právě u její paty zavraždil v květnu 1774 mladý jednadvacetiletý Hynek Schiffner z Dubé svého otce. Tato tragická událost se stala o šedesát let později epickým základem básnické skladby "Máj" Karla Hynka Máchy.

Duben So - Ne 9:00 - 12:00
Květen - Září Út - Ne 9:00 - 12:00