Budova radnice, Liberec

Web: www.liberec.cz, www.visitliberec.eu

BENEFIT Program

Akceptovány slevové karty: BENEFIT Program, OPUScard, CITYcard
Prohlídka budovy radnice s průvodcem zdarma pro 4 dospělé osoby (od 1.6. do 30.9.). Rozsah prohlídky určuje dostupnost interiérů během konání různých společenských a kulturních akcí. Tato sleva se vztahuje na prohlídky v českém, německém a anglickém jazyce.
BENEFIT Program OPUScard CITYcard
Novorenesanční budova liberecké radnice byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna. Známá je její blízká podoba s radnicí ve Vídni.

Novorenesanční radnici postavila v letech 1888-1893 známá firma Sachers a Gärtner podle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna, a tak není divu, že svým vzhledem budova připomíná radnici vídeňskou. Nad mohutným vstupním portálem nás upoutá kamenný reliéf znázorňující založení staré i nové radnice a balustrádový balkón, ze kterého hovořily mnohé významné osobnosti. Zajímavá je 61 metrů vysoká hlavní věž, kterou zakončuje plastika rytíře, pozornost si však zaslouží i bohatě zdobené fasády, vzácné vitráže a nádherná obřadní síň, která je skvělou ukázkou precizní řemeslné práce. Přes svůj věk proto zůstává radnice i nadále jedním z nejvzácnějších architektonických klenotů města pod Ještědem.

Po stopách Liebiegů

Stavba radnice ve stylu zaalpské renesance se mohla uskutečnit i díky štědrému přispění Franze Liebiega mladšího, který ve své závěti odkázal městu 100 000 zlatých. Město jako vděk nechalo vytvořit na schodiště radnice sochy dvou svých velkých mecenášů – Franze a Heinricha Liebiegových od sochařů Emanuela Gerharta a Gustava Hermanna, které se však dodnes nedochovaly. Obdivovat zde však můžeme vitráže, které nechal zřídit Franzův bratr Ludwig Liebieg a jeho vnuci Ferdinand a Franz nejmladší Liebiegové. Více informací o dalších objektech spojených s rodinou Liebiegů

Prohlídky radnice

zajišťuje Městské informační centrum Liberec v rámci termínů prohlídek (viz otevírací doba a ceník).

Objednávky skupin přijímá Městské informační centrum Liberec, a to vždy jen písemnou formou (info@visitliberec.eu, pošta). V případě větší skupiny nebo mimořádné prohlídky je nutno zaslat objednávku nejméně týden dopředu.

Filmy, které se na liberecké radnici natáčely

My všichni školou povinní
Hitler: vzestup zla
Obsluhoval jsem anglického krále
Cirkus Humberto
Křehké vztahy
Genius - Albert Einstein
Milada

Dovolená bez bariér - nabídka

Budova radnice je vybavena výtahem, který usnadňuje pohyb osob na vozíku.

Červen - Září Po - Pá 9:00 - 15:00
So 9:00 - 11:00
Říjen - Květen Čt 9:00 - 15:00

Začátek prohlídek v každou celou hodinu.

I. okruh - chodby, obřadní síň, věž
Plné vstupné:70,00 CZK
Děti:35,00 CZK děti do 15 let
Studenti:35,00 CZK
Senioři:35,00 CZK senioři nad 70 let
Cizojazyčný výklad:100,00 CZK
II. okruh - obřadní síň
Plné vstupné:30,00 CZK
Cizojazyčný výklad:50,00 CZK
III. okruh - věž/balkon
Plné vstupné:30,00 CZK
Rodinné vstupné:60,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Cizojazyčný výklad:30,00 CZK

7.4.2017 - 20.4.2017 Velikonoce očima dětí (Liberecké Velikonoce 2017)

V 1. a 2. patře historické budovy radnice probíhá již 18. ročník tradiční výstavy a ukázky tvořivosti dětí z libereckých mateřských škol "Velikonoce očima dětí".

11.4.2017 16:30 Veřejná debata o školství V.

Zápisy do základních a mateřských škol a další výzvy: Přijďte se zeptat náměstka pro školství a pracovníků magistrátu. Místo konání: zasedací místnost č. 11

12.4.2017 17:00 Komentovaná prohlídka liberecké radnice - po stopách filmu

Dozvíte se zajímavé informace z filmového zákulisí, ukážeme vám filmové proměny radničních interiérů a poznáte tak libereckou radnici z jiného pohledu - filmového! Počet míst na prohlídce je omezen!

18.4.2017 17:00 Chytře na cestu

Přijďte se podělit o váš názor na současnou veřejnou a cyklistickou dopravu na Liberecku a Jablonecku. Místo konání: radnice, zasedací místnost č. 11

Všechny akce