Dům č.p.100, Bozkov

Bozkov 100, 512 13

E-mail: obec@obecbozkov.cz
Web: www.obecbozkov.cz

Dům č.p.100 v Bozkově se dříve nazýval U pana Václava Lampy. Pamětní deska na tomto domě připomíná, že se zde v roce 1825 narodil kněz Josef Alois Kouble.

Páter Kouble patřil mezi vlastence, kteří v minulém století pomáhali udržet mezi lidem český jazyk. Vedle humoristických statí napsal např. také sbírku epigramů "Zrnka české soli" a mimo to se mu podařilo zachytit tehdejší nářečí Podkrkonoší. Mapoval oblast od Držkova po Vrchlabí a od Semil po Příchovice. Tento bozkovský rodák byl předlohou pro postavu pátera Chvály v Raisově románu Zapadlí vlastenci.

Další historické památky: historické budovy