Městské opevnění Jičín

Valdická brána Jičín, autor: jan špelda

Jičín, 506 01

Z pozdně gotického opevnění města se dodnes zachovaly zbytky hradebních zdí pocházející z poloviny 16. století.

Hradby byly budovány z velkých pravidelných pískovcových kvádrů. Souvislý pás dodnes tvoří na východní straně města za domy čp. 94 až 81, na severozápadní straně za domy čp. 33 až 65 a na jižní straně za domy čp. 12 až 21. Bašty opevnění jsou dosud za domem čp. 85 a z části za domem čp. 103.

Barokní valdštejnské hradební zdi, budované ze smíšeného zdiva, pocházejí z doby kolem roku 1632. Za vlády Albrechta z Valdštejna byly hradby přestavovány. Jsou dochovány jižně od Valdické brány. Lemují na východě a jihu zámeckou zahradu, kde vybočují v baštu. Druhá jihozápadní bašta je zachována za domem čp. 12, s nímž je spojena obvodní zdí bývalé valdštejnské zbrojnice.

Další historické památky: ostatní

Valdická brána - součást městského opevnění, autor: jan špelda

Valdická brána - součást městského opevnění

Městské opevnění Jičín, autor: jan špelda