Skálova 71
Turnov, 511 01

E-mail: mail@muzeum-turnov.cz
Web: www.muzeum-turnov.cz

V září 2010 byl v areálu Muzea Českého ráje v Turnově otevřen tzv. Kamenářský dům. Ten je kopií domu č. p. 19 z počátku 18. století, který do dubna 1973 stával na rohu dnešního Havlíčkova náměstí a ulice 28. října.

V 60. letech minulého století byl Kamenářský dům již poslední turnovskou stavbou představující typ roubeného městského domu s krytou verandou a mansardovou barokní střechou původně krytou došky. Muzeum Českého ráje se pokusilo o záchranu domu, uvažovalo se i o jeho přemístění do připravovaného skanzenu v Dolánkách u Turnova. Dům byl ale přesto zbourán, aby ustoupil monstróznímu projektu budovy státních telekomunikací.

Od roku 1998 se vedení muzea Českého ráje snažilo prosadit projekt výstavby repliky zaniklé památky. Stavba byla zahájena 1. června 2009 v zahradě muzea podle projektu firmy Profes Projekt s.r.o - Ing. Tomáše Hockeho. Firma IMSTAV s.r.o. z Liberce realizovala vlastní stavbu i venkovní úpravy kolem.

Kamenářský dům dnes slouží jako prostor pro výstavy a řemeslné dílny.

Květen - Září Út - Ne 9:00 - 17:00
Říjen - Duben Út - Ne 9:00 - 16:00

Další historické památky: historické budovy

Kamenářský dům, autor: Archiv TPCR