Socha Albrechta z Valdštejna ve Frýdlantu

Frýdlantsko

nám. T. G. Masaryka
Frýdlant, 464 01

Trvalou připomínkou prvních Valdštejnských slavností a oslavy 300. výročí zavraždění Albrechta z Valdštejna se stala bronzová socha vévody. Právě při této příležitosti se konalo odhalení sochy 1. července 1934.

Socha byla zhotovena podle předlohy akademického sochaře Scholze a odlita kovolitcem Heinrichem Schulzem v Praze firmou Barták, financována Pěstebním a okrašlovacím spolkem pod vedením Emila Thamota.

Své umístění našla na kašně z roku 1914 uprostřed frýdlantského náměstí. Po válce přestala kašna fungovat a s ní ztrácí funkčnost i Valdštejnova socha, která byla určena do sběru. Jejím zachráncem se stal Václav Mráz, vedoucí muzea ve Frýdlantu, který jí odkoupil a umístil v muzejní expozici. Odtud byla roku 1956 přenesena na dolní nádvoří zámku a následně v roce 2007 zrestaurována a umístěna na nádvoří městské radnice. Od roku 2011 opět zdobí kašnu nově zrekonstruovaného frýdlantského náměstí.

Za povšimnutí stojí též busta Albrechta z Valdštejna, která je dalším dílem kamenického mistra a sochaře Augustina Scholze a je umístěna ve vestibulu v mezipatří frýdlantské radnice.

Další historické památky: sousoší

Socha Albrechta z Valdštejna, autor: Město Frýdlant