Přehradní nádrž Harcov – Liberecká přehrada

Jizerské hory

Liberec, 460 15

Web: www.pla.cz

Typ zařízení: rybník, jezero, přírodní koupaliště
Vybavení: sprchy, WC, občerstvení, restaurace, občerstvení, restaurace, přístup psů
Možnosti sportovního vyžití: půjčovna loděk a dalšího vybavení, hřiště, plážový volejbal

Vodní nádrž Harcov, nazývaná také Harcovská přehrada či Liberecká přehrada, leží nedaleko centra města v údolí libereckého Harcovského potoka, obklopená z jedné strany lesem a z druhé klidnou vilovou čtvrtí.

Liberecká přehrada vybudovaná mezi lety 1902–1904 je součástí jizerskohorské přehradní soustavy vyprojektované profesorem Otto Intzem z Cách. Celkem bylo realizováno pět z šesti plánovaných přehrad. Kromě liberecké to byla mšenská, bedřichovská, fojtecká a mlýnická přehrada. Impulzem k jejich vytvoření byly ničivé záplavy konce 19. století, především ta v roce 1897, která měla katastrofické následky pro obyvatele podhorských oblastí. Nezbytné prostředky na jejich výstavbu dodali místní podnikatelé, mezi nimiž nechyběli ani Liebiegové.

Aktuální informace o kvalitě vody:

najdete na stránkách Krajské hygienické stanice v sekci Rekreační vody.

Filmy, které se u Liberecké přehrady natáčely

My všichni školou povinní
Prima sezóna