Sloup se sochou sv. Vavřince a další sochy v Jiřetíně pod Jedlovou

Sloup se sochou sv. Vavřince

Lužické hory a Žitavské hory

Jiřetín pod Jedlovou, 407 56

Sloup se sochou sv. Vavřince byl na jiřetínském náměstí postaven již v roce 1716. Jedná se o pískovcový sloup zakončený plastikou sv. Vavřince, jednoho z křesťanských patronů chránících proti požárům.

V osadě Rozhled, při odbočce cesty ke zřícenině hradu Tolštejn se nachází socha sv. Jana Nepomuckého. Tato barokní socha byla postavena v roce 1728.

Na okraji Jiřetína při cestě do Rybniště stojí pískovcová plastika sv. Anny z roku 1769.

Další historické památky: sousoší