Sochy ve Sloupu v Čechách

Lužické hory a Žitavské hory

Sloup v Čechách, 471 52

Socha sv. Rozálie, Socha sv. Jana Nepomuckého, Socha s. Antonína Paduánského a železný kříž.

Socha sv. Rozálie

V horní části obce na mostě přes Dobranovský potok stojí poničená socha sv. Rozálie z 19. století. Byla postavena na místě starší sochy světice, jíž bylo přičítáno náhlé ukončení morových epidemií v letech 1680 a 1713.

Socha sv. Jana Nepomuckého

Naproti soše sv. Rozálie stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1857, která patrně nahradila starší sochu z roku 1715.

Socha s. Antonína Paduánského a železný kříž

Socha stojí u silnice do Radvance a pochází z poloviny 18. století. Kousek dál je u Radvaneckého rybníka vysoký železný kříž na kamenném podstavci, postavený zdejším sedlákem Görlichem v roce 1790.

Další historické památky: sousoší