Archeologické muzeum Šatlava, Česká Lípa

Česká Lípa, 470 01

E-mail: satlava@muzeumcl.cz
Web: www.muzeumcl.cz

Budova nově zrekonstruované historické šatlavy v České Lípě byla slavnostně otevřena v únoru 2011.

Expozice

• Expozice jeskynní archeologie (České Švýcarsko, Českolipsko, Český ráj, Broumovsko, Ještědský kras, Jesenický kras, Ledové sluje v NP Podyjí)
  • Zpřístupněné jeskyně Čech, Moravy a Slezska
  • Archeologie České Lípy
  • Vězeňský kout
  • Virtuální prohlídka středověké České Lípy

V bývalém městském vězení je instalována unikátní speleoarcheologická expozice, která návštěvníkům představuje prostřednictvím nálezů a obrazových panelů, široké téma využívání jeskyní a skalních převisů člověkem od loveckého pravěku po 20. století v jednotlivých pískovcových a krasových oblastech s důrazem na region severních a severovýchodních Čech.

Druhá expozice je věnována archeologii města Česká Lípa a místní středověké a raně novověké hrnčířské výrobě (včetně modelů pecí rekonstruovaných na základě výzkumů v prostoru českolipské Hrnčířské čtvrti). Vězeňský kout je věnován vlastnímu objektu šatlavy a dějinám vězeňství a výkonu práva v České Lípě.

Součástí expozice je infokiosek, kde si návštěvníci mohou v 3D modelu virtuálně prohlédnout středověkou Českou Lípu a pomocí dotykové obrazovky uskutečnit výlet do vybraných jeskyní Čech, Moravy a Slezska.

Duben So - Ne 9:00 - 12:00
Květen - Září Út - Ne 9:00 - 12:00