\"Together with Čtyřlístek (Lucky Four) around Blaťák Pond\" Educational Trail

Macha Area

Valdstejnska 183
Doksy, 472 01

Join Fifinka, Bobík, Myšpulín and Pinďa on a trip around the comic book \"Blaťák Pond\", in reality, Lake Mácha. Many adventures await you! You will visit interesting rock formations, hear many interesting stories and the very best is waiting at the end.

The entire educational trail route follows the yellow tourist route around "Blaťák Pond" (Lake Mácha).

The 1st station, where you can recharge your batteries and learn interesting facts, is located just in front of the forest entrance in Kuřivodská Street in Třeskoprsky (Doksy).

The 2nd station awaits you below Borný Hill at the entrance to the vantage point.

The last station of the educational trail in Staré Splavy is where the yellow tourist route is replaced with the red one. Hurray for Třeskoprsky (Doksy) on Jarmila's Trail! Here, you should follow the local municipal signs leading to the Čtyřlístek Museum located in the attic of the Municipal Library.