13. DOBOVÝ LETECKÝ DEN

Dobový letecký den 2022
Místo konání:Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Regnerova 114, Mladá Boleslav, 293 60
Datum konání:18.6.2022
Charakter akce:Místní
Typ akce:Slavnost
Tematická kategorie:Historické akce - jiné historické akce
Anotace:Letos si připomínáme 110. výročí prvního vzletu Metoděje Vlacha. Letecký den je jednou z akcí chystaných k oslavě tohoto jubilea. Během léta nás čeká výstava a křest publikace, věnované prvnímu českému letci, který letěl letadlem vlastní konstrukce vyrobeným z místních materiálů. Letecký den pořádají Aeroklub Mladá Boleslav a Nadační fond letadla Metoděje Vlacha. Letecké muzeum Metoděje Vlacha je jeho odborným partnerem.

Podrobný popis:

Uvidíte pestrou přehlídku historických letadel z Čech, Rakouska Německa i z Velké Británie. Letecké muzeum Metoděje Vlacha představí opět všechny své létající exponáty včetně letadla Metoděje Vlacha, který právě před 110 lety poprvé odstartoval se svým letadlem na místě, kde dnes stojí jeho pomník. Replika tohoto letadla oslaví na letošním leteckém dnu 20 let úspěšného létání a předvádění veřejnosti.

Premiéru bude mít také replika nového Zlína XII, který byl postaven přesně podle původní výrobní dokumentace. Kompletní financování stavby tohoto letounu zajistil Historical Flying Club, který v Mladé Boleslavi sdružuje přátele historického létání.

K největším zahraničním unikátům bude patřit námořní stíhačka Corsair F4U z Rakouska, P51 Mustang z Německa, a hlavně Dakota DC3 ve vojenské verzi z Velké Británie, která se zúčastnila vylodění v Normandii. Při vystoupení z ní bude proveden seskok parašutistů na dobových kulatých padácích z výšky pouhých 300 m.

V České republice je již také celá řada historických originálů, které k nám přiletí, jako na příklad anglická stíhačka z období druhé světové války Hawker Huirricane nebo cvičná letadla Miles Magister a DH 82Tiger Moth. Z malých dopravních letadel to bude Beech c-45 a Stinson Reliant.

Nebe ozdobí historické dvouplošníky WACO YKS-6, WACO YMF a skupina letounů Bücker Jungmann.

Letecká akrobacie bude zastoupena skupinou čtyř letounů Xtreme XA-42 ze skupiny The Flyin Bulls, dále Extrou 330 SR s Martinem Šonkou i historickým akrobatickým letounem Z 50 LX s bývalým mistrem světa Petrem Jirmusem.

Armáda České republiky představí letouny Jas 39 Gripen, dopravní letoun CASA C-295 a záchranářský vrtulník PZL W-3 Sokol.

V doprovodném programu uvidí diváci historická auta z muzea Škoda Auto i ze soukromých sbírek, staré traktory i vojenskou techniku.

Leteckou show bude společně s Robinem Panušem komentovat televizní moderátorka Alena Zárybnická.

Na ploše letiště bude dostatečný počet stánků s občerstvením.

Letiště můžete navštívit již od 9 hodin a sledovat přílety historických i dalších letadel, tříhodinová letecká show začíná ve 13.00 hod akrobatickou ukázkou.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

 

 

Program Historical Airshow 2022

Od 9:00

Otevření pokladen, otevření letiště

9:00 – 12:30      

Přílety vystupujících letadel

Lety pro veřejnost

Ukázky historických automobilů a techniky

Celé dopoledne                               

Možnost vidět tréninkové lety, v klidu si prohlédnout většinu vystupujících i ostatních letadel a historické techniky

13:00 – 17:00    

Hlavní program HISTORICAL AIRSHOW

Od 17:00             

Odlety vystupujících letadel a návštěvníků

17:00 – 20:00    

Lety pro veřejnostVstupenky pro diváky

Vstupné je možno zakoupit u vstupních bran v den konání akce.

Vstupenky pro diváky

Pokladny

Předprodej

Běžné vstupné                                                                               

400,- CZK

350,- CZK

Děti 6-15 let                                                                                    

100,- CZK

80,- CZK

Rodinné vstupné – 2 dospělí + dvě děti 6-15 let                

800,- CZK

700,- CZK

VIP (omezený počet 60ks do vyprodání)                                              

1500,- CZK

1500,- CZK

Děti do 6 let a senioři nad 70 let                                              

ZDARMA

ZDARMA

  PARKOVÁNÍ ZDARMA

  PŘEDPRODEJ VSTUPENEK ZDE: http://historical-airshow.enigoo.cz/app/tickets/events


MAPA AREÁLU

Abyste na Historical Airshov 2022 nezabloudili!

NENECHÁVEJTE PŘÍJEZD NA AirShow NA POSLEDNÍ CHVÍLI.

Není to kapacita parkoviště, ale nízká propustnost jediné příjezdové komunikace, co zdržuje a limituje Vaše odbavení při příjezdu na letiště Mladá Boleslav.


CESTA NA LETIŠTĚ:

AUTOMOBILEM – z dálnice D10 ze směru od Prahy i od Liberce použijete sjezd Bezděčín, v centru obce Bezděčín odbočíte vlevo na ukazatel Vinec, po 1 km najdete sjezd přímo na parkoviště v těsném sousedství komunikace. Celá cesta od R10 bude přehledně značena směrovými ukazateli.

VLAKEM – letiště se nachází 1.3km, pěšky cca 20min od hlavního nádraží Mladá Boleslav. Jízdní řády jsou k dispozici zde. Po příjezdu na nádrazí pokračujte pěšky po ulici Nádražní po mostu přes řeku Jizeru, za mostem doprava do obce Neuberk, na první křižovatce – u zámečku Neuberk pokračujte doleva nahoru do kopce po asf. komunikaci. Po cca 500m přijdete přímo k areálu Airshow.

PĚŠKY Z MB – z oblasti od Staroměstského náměstí jděte po ulici Pražská až do lokality Belveder na křižovatku Pražská – Regnerova. Po ul. Regnerově pokračujte směrem na čtvrť Sahara, minete vrátnici letiště, která bude letos pro pěší uzavřena a po 350m dle navigačních značení přijdete k bráně pro pěší.


PROSTOR PRO DIVÁKY V AREÁLU  HISTORICAL AIRSHOW 2022

  • prostor pro diváky se nachází cca 100m bezbariérové cesty od parkoviště automobilů.
  • prostor bude ozvučen, hlavní program bude komentován
  • uvnitř prostoru bude statická stojánka nevystupujících zajímavých letadel
  • po celé dlouhé severovýchodní hranici prostoru bude stojánka vystupujících letadel, kde si z těsné blízkosti diváci budou moci prohlédnout vystupující letouny
  • v prostoru bude zázemí prodejních stánků nabízejících sortiment od nápojů, občerstvení, atrakce pro děti až po modely a předměty související s leteckou tematikou


Fotogalerie

mapa 2022

mapa 2022

 
 
 
Copyright © 2008 | Krajský úřad Libereckého kraje | Správce informačního systému Compedium, s.r.o. Liberec | foto: M. Drahoňovský, D. Balogh
Editorial  |  Aktuality  |  Projekty v cestovním ruchu  |  Datový sklad  |  Ocenění  |  Podpořte nás  |  Barevná dovolená  |  Bedekr
Regionální certifikace  |  Napište nám  |  Napište nám  |  Mapa webu  |  Prohlášení o přístupnosti
www.rada-severovychod.cz
load