Český ráj

Český ráj nese své označení právem, protože málokde v Čechách najdeme tak krásný kout země, jako je oblast ležící mezi městy Turnov, Jičín a Mladá Boleslav. Romantická údolí a četná skalní města se střídají s loukami a roubenými staveními. Český ráj je bohatý na středověké hrady a romantické zámky, skalní vyhlídky a rozhledny, které nabízejí daleké výhledy do celého kraje.

Z četných přírodních krás, které Český ráj nabízí, rozhodně stojí za pozornost skalní města Prachovských, Klokočských a Betlémských skal, skalní labyrinty Hruboskalska a Maloskalska, malebná Podtrosecká údolí, údolí Jizery, údolí Plakánek či Bozkovské dolomitové jeskyně. Nepřehlédnutelné jsou také některé rybníky, jako například Věžický rybník a Vidlák pod Troskami, nebo Jinolické rybníky.

Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí a pro svou jedinečnost byl v roce 2005 jako první v České republice zařazen do Sítě evropských a světových geoparků UNESCO.

Český ráj je také regionem významných historických památek. Mezi nejvýznamnější řadíme Sychrov, Hrubý Rohozec, Valdštejn, Trosky, Hrubou Skálu a mnoho dalších. K vzácně dochovaným památkám lidové architektury patří Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, pohled do historie oblasti nám umožní i četná muzea, například v Turnově, Lomnici nad Popelkou nebo Železném Brodě. Nejzajímavějšími a nejkrásnějšími místy Českého ráje vás provede červené značení Zlaté stezky Českého ráje.

Český ráj je vyhlášenou oblastí pro turistiku - pěší i cyklo, a také je kolébkou českého horolezectví. Mírně zvlněná krajina Českého ráje bohatá na přírodní a historické památky je vyhledávanou oblastí pro rekreaci především rodinami s dětmi. Pro ty je tu také připravena interaktivní Naučná stezka Sedmihorky, putování Za pověstmi Českého ráje, akce pořádané v přírodním areálu v Radvánovicích u Turnova nebo výlet vyhlídkovým vláčkem k rozhledně na Černé Studnici.

V letní sezóně se na mnoha místech v Českém ráji konají pravidelné kulturní akce. Hrady a zámky ožívají šermířskými turnaji, historickými jarmarky a poutěmi, konají se zde divadelní představení a koncerty. Nejvýznamnější turistické cíle v létě propojují turistické autobusy.

V Českém ráji můžete nejen objevovat staletá tajemství českého šperkařství, kamenářství a sklářské bižuterní výroby, ale také si zakoupit hodnotné suvenýry označené logem Regionální produkt Český ráj.

Pro vaši pohodovou dovolenou nabízí Český ráj širokou nabídku ubytování všech kategorií, najdete zde penziony, hotely, chalupy, chaty i kempy.

Více informací o památkách, přírodních zajímavostech, pořádaných kulturních a sportovních akcích a také možnostech ubytování v Českém ráji vám poskytnou v informačních centrech například v Turnově, Rovensku pod Troskami nebo Železném Brodě.

Text k vytištění - PDF